Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V červenci vzrostly tržby prodejcům sportovního zboží, i e-shopům
07.09.2020
Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy se v červenci meziročně zvýšily o 1,9 procenta. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Dařilo se hlavně prodejcům nepotravinářského zboží, především s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak v prodeji motorových vozidel přetrval meziroční pokles. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V červnu tržby v maloobchodě podle revidovaných údajů klesly meziročně o 1,4 procenta. "Nejvyšší růst si dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu, avšak tempa růstu se mírně snižují a zákazníci se postupně vracejí do kamenných obchodů," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Prodeje z e-shopů a zásilkových obchodů vzrostly meziročně o 20,9 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nepředvídatelné řádění viru je pro cestovky smrtící
04.09.2020
Ekonomické krize, arabské jaro i výbuch islandské sopky. S tím vším si turismus dokázal poradit. Stav, který způsobila pandemie koronaviru, je ale podle některých lidí z oboru bezprecedentní. Dodávají, že nejhorší je nejistota, kdy nikdo netuší, jaká bude situace v nejbližších měsících, například s lyžařskými zájezdy.
"Vliv bude mít to, zda a kdy se otevřou další důležité destinace a jaký o ně bude zájem, stejně tak může naopak, ač věříme, že k tomu nedojde, dojít i k omezení již otevřených zemí," domnívá se marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. "Nikdo také netuší, jaká bude situace v cestovním ruchu na podzim a v zimě," dodává. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže od vypuknutí koronavirové krize přerušilo v Česku činnost kolem 110 cestovních kanceláří. Číslo přitom podle něj nemusí být konečné. "U některých cestovních kanceláří jsou tržby v porovnání s minulými lety až o 100 procent nižší, u jiných o 80 procent," vypočítává Papež pro on-line deník Aktuálně.cz.
Firmy se chystají na podzim. Čekají na kurzarbeit i covidový semafor
31.08.2020
Září bude pro českou ekonomiku prvním měsícem, kdy se jasněji ukáže, v jakém stavu vlastně je. A jak moc se ve firmách projevily dopady epidemie koronaviru, kvůli němuž se od poloviny března na dva měsíce téměř uzavřela ekonomika. Její postupný rozjezd ovlivňovaly navíc dovolené a uzavření škol a školek. To vše nyní skončí, stejně jako část opatření na podporu firem.
Výrazně se nejistota projevuje na pracovním trhu. A to třeba i v tom, že až třetina zaměstnanců podle průzkumu personálně-poradenské firmy Hays stále neví, zda se po letních prázdninách vrátí z práce z domova do kanceláří. "Není jasné, co bude, přitom už je konec srpna," charakterizoval současný stav ředitel firmy Hays Sándor Bodnár.
Bohatí Češi se za krize pustili do investic
28.08.2020
Pandemie koronaviru polovině movitých Čechů mírně snížila hodnotu majetku, ale přinesla jim i zajímavé investiční příležitosti především v technologiích, zdravotnictví a u akciových fondů. Skepticky hledí bohatí na rychlý restart ekonomiky, vyplývá z průzkumu UniCredit Bank Private Banking.
Především prudký únorový a březnový pokles na finančních trzích a pokračující ekonomická nejistota způsobily v jednotkách procent mírný pokles zhodnocení majetku poloviny movitých Čechů. Naopak aktivní desetina z nich se těšila z růstu majetku o deset procent. Klienti ale turbulentní ekonomické dění aktivně řešili a upravovali investiční strategie (74 procent). "Až třetina našich klientů vnímala aktuální situaci jako unikátní investiční příležitost. Vzrostl zájem především o akcie technologických a farmaceutických firem. Klienti se také více zaměřili na akciové fondy. Dále zůstávají populární nemovitosti," uvedl ředitel privátního bankovnictví UniCredit Bank Jan Troníček. Ta část klientů, která současnou situaci vnímala pro svůj majetek spíše jako hrozbu (61 procent), omezila investice i do rizikových nástrojů v podobě akcií či investičních certifikátů.