Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny v průmyslu klesly v květnu nejvíce od listopadu 2016
17.06.2020
Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu meziročně klesly o 0,9 procenta. Byl to nejhlubší pokles od listopadu 2016, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). V dubnu byly ceny meziročně nižší o 0,8 procenta. Ceny v zemědělství klesly oproti loňskému květnu o 2,7 procenta, naopak ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky stouply. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,2 procenta. Zdražily zejména potraviny nebo elektřina. Naopak ceny pohonných hmot klesly.
Také u výrobců se v květnu snížily především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 15,6 procenta a těžby a dobývání o 3,1 procenta. Naopak například ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o osm procent. "Celkově byl ale meziroční pokles cen v průmyslu mírnější, než se čekalo," uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Trh podle něj odhadoval pokles 1,6 procenta, zatímco ČNB ve své prognóze z počátku května čekala, že ceny průmyslových výrobců si ve druhém čtvrtletí udrží meziroční růst, v průměru na úrovni 0,6 procenta.
Dvě pětiny Čechů nebyly na pandemii finančně připraveny
15.06.2020
Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Jde především o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často také o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale do budoucna zvažují. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.
Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem. Ekonomických důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se také obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset nyní více šetřit a také více přemýšlet, zda udělat nějaký větší výdaj.
Chystá se velké propouštění
11.06.2020
Zaměstnavatelé jsou při pohledu na pracovní trh hodně pesimističtí. Řada z nich hodlá propouštět a šetřit. Ukázal to rozsáhlý průzkum jedné z největších personálních agentur ManpowerGroup mezi českými firmami. Kvůli epidemii koronaviru se ekonomika na tři měsíce zmrazila. "Na podzim se ukáže, v jakém stavu firmy budou.
Na trhu práce nyní začne docházet k velkým přesunům mezi firmami a jednotlivými sektory, a to se týká stálých zaměstnanců, freelancerů, agenturních zaměstnanců a cizinců," říká šéfka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Zaměstnavatelé jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Deset procent z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, naopak 14 % předpovídá snížení počtu pracovních sil. Ostatní zaměstnavatelé nepředpokládají žádné změny. Po sezónním očištění dat jde o nejhorší výsledek v historii průzkumu v Česku od roku 2008," říká šéfka Rezlerová. Nejhorší bude zřejmě situace v odvětví ubytování a stravování, kde hodlá 10 % firem nabírat, ale 29 procent propouštět. "Slabé náborové aktivity dále hlásí finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, dále zpracovatelský průmysl a odvětví velkoobchod a maloobchod," konstatuje Rezlerová.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Český průmysl hlásí rekordní pád
11.06.2020
Pandemie koronaviru srazila na dno český průmysl, který je páteří tuzemské ekonomiky. Uzavřené hranice ve spojení s vládními opatřeními proti šíření nemoci způsobily pokles výroby, jaký novodobá historie země nepamatuje.
V dubnu se průmyslová výroba podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu propadla meziročně o třetinu. Podle analytiků takový vývoj nečekali ani pesimisté.