Turistika dostává zabrat nejvíc, ušetřen ale nezůstane nikdo
16.03.2020
Hospodářství České republiky se potýká s omezeními, která v Evropě spustila pandemie koronaviru: výpadky dodávek komponentů z Číny a z jiných zemí, zrušené akce, zavřené hotely a restaurace. Vláda minulý týden omezila přeshraniční turismus a vyhlásila třicetidenní stav nouze. Jak to vše zasáhne ekonomickou aktivitu země, se ekonomové zatím zdráhají odhadovat. Klíčové totiž bude, zda se opatření dál zpřísní, jak dlouho potrvají a jak koronavirus dopadne na naše exportní partnery.
"Pokud by šlo o omezení, která by platila řekněme do dubna, bylo by to pro ekonomiku nepříjemné, ale v následujících měsících by se to dalo dohnat. Kdyby ale šlo o záležitost na několik měsíců, viděli bychom i dopady na aktivitu firem a trh práce," řekl v pátek Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Podle Jáče bude zatím největší zásah do ekonomiky hlavně v oblasti pohostinství, hotelů a turistiky. Cestovní ruch má asi tříprocentní podíl na české ekonomice a zaměstnává 240 tisíc lidí. Hospodářská komora už varovala, že situace ohrožuje v tomto oboru až 40 tisíc pracovních míst. Ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než 30 miliard korun. Alespoň pokud bude krize zažehnána zhruba v řádu tří měsíců, odhaduje Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu, které sdružuje asociace a svazy cestovních kanceláří, lázní nebo turistů.
Nezaměstnanost v ČR opět klesla
10.03.2020
Česko marně hledá 350 tisíc lidí na volná místa. Nezaměstnanost v Česku v únoru po dvou měsících růstu klesla na 3,0 procenta.
Počet lidí bez práce klesl proti lednu o téměř tři tisícovky na 227 369, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. V lednu byl podíl nezaměstnaných 3,1 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Majitelé aut se zbytečně připravují o peníze
09.03.2020
Havarijní pojištění si aktualizuje pouze osm procent majitelů vozidel. Nejčastěji si cenu pojištění nechávají přepočítat lidé ve věku 36 až 45 let.
Aktualizaci stávající smlouvy havarijního pojištění přitom nenechávají na poslední chvíli, většina si totiž přepočítá cenu nejpozději 43 dní před výročím smlouvy. Vyplývá to z aktuálních statistik portálu ePojisteni.cz.