Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace penzí
21.02.2023
Vláda dnes schválila návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů. O schválení informoval mluvčí kabinetu Václav Smolka. Podle novely by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1770 korun, o které by vzrostla podle nynějších pravidel.
Kabinet to zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Opozice, odbory a zaměstnavatelé změnu mimořádné valorizace kritizují. Podle nich by mohla být protiústavní. Sněmovna by měla normu schvalovat na mimořádné schůzi 28. února. Poslanci ANO a SPD už ohlásili, že přijetí chtějí bránit.
Podle novely má být omezení mimořádné valorizace jednorázové. Podle podkladů k normě by výdaje podle dosavadního nastavení letos činily 34,4 miliardy korun, po úpravě mají být 15,4 miliardy. Na omezení červnového růstu penzí se vláda dohodla minulou středu.
B
Česká měna je vůči euru nejsilnější za posledních 14 a půl roku
13.02.2023
V pátek uzavřela obchodování s kurzem 23,69 Kč/EUR, což je nejlepší výsledek od konce července 2008. K dolaru se koruna dnes kolem 17:00 obchodovala za 22,01 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Koruna si v pátek polepšila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila oproti středečnímu podvečeru o sedm haléřů. Vůči dolaru si polepšila o 15 haléřů. Koruna soustavně posiluje vůči euru zhruba od poloviny loňského listopadu. Už na konci loňského roku se k euru dostala na nejsilnější kurz za posledních 11 let.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi kvůli cenám energií snižují spotřebu
10.02.2023
Zdražení elektřiny a plynu vedlo 42 procent Čechů ke snížení spotřeby a hledání alternativních zdrojů energie. Vyšší výdaje za energie se 41 procent Čechů snaží kompenzovat omezováním jiných výdajů, zejména na zábavu a volnočasové aktivity. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK, která poskytuje služby správy a vymáhání pohledávek na českém a slovenském trhu. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici. Devět procent lidí pokrývá zvýšené náklady na energie z úspor, sedm procent si kvůli dražší elektřině a plynu našlo další práci.
Dvě procenta si na energie půjčují u rodinných příslušníků nebo finančních institucí. Jedno procento změnilo místo bydlení, aby náklady na energie snížilo. Pro 18 procent dotázaných nepředstavují vyšší výdaje za energie problém. S vyššími platbami nemají problémy spíš muži a vysokoškoláci. Pomoc se zvýšenými cenami energií potřebují především rodiče na rodičovské dovolené, kteří se kvůli vyšším životním nákladům nejčastěji zadlužují a stěhují do menších bytů, a nezaměstnaní. "Údaje o spotřebě zemního plynu a elektřiny ukazují velkou snahu českých domácností šetřit energiemi a využívat alternativní zdroje. Navíc existuje funkční systém sociálních dávek, který pomůže lidem s velmi nízkými příjmy, aby se nemuseli zadlužovat," uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová. Průzkum se uskutečnil na vzorku 1007 respondentů.
S
Velké firmy zažádaly o kompenzace za energie za více než 5,5 miliardy korun
10.02.2023
Velké firmy zažádaly stát o kompenzace na zvýšené náklady za energie za více než 5,5 miliardy korun. Stát pro tento program, který spustil v polovině listopadu a proti původním plánům prodloužil až do dnešní půlnoci, původně vyčlenil až 30 miliard korun, uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Zbylé peníze stát použije na zastropování cen elektřiny a plynu. "Celkově evidujeme žádosti ve výši přes 5,5 miliardy korun.
Rozdíl mezi původní alokací a vyčerpanými prostředky použijeme na zastropování cen energií," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Dotace byly určené pro velké podniky, které jsou připojené na vedení vysokého a velmi vysokého napětí. O kompenzace mohly konkrétně žádat firmy, kterým se loni zvýšily jednotkové ceny na plyn a elektřinu proti roku 2021 více než dvojnásobně. Ministerstvo nakonec obdrželo celkem 1041 žádostí za téměř 5,52 miliardy korun. Z toho zatím úřad schválil 393 žádostí za 2,76 miliardy korun, zamítnuty naopak dosud byly dvě žádosti za 3,4 milionu korun. "Zbylé žádosti bychom měli vyhodnotit do konce března," řekl vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)