Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zájem o hypotéky prudce opadl
11.02.2022
Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.
Stejný trend pak následovaly i počty poskytnutých hypoték, které v lednu proti předchozímu měsíci klesly o 28 procent na 10 000. Je to nejnižší počet poskytnutých hypoték od srpna 2020. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték v lednu klesl ze 34,2 miliardy na 26,3 miliardy korun, u refinancovaných úvěrů z deseti na 6,3 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték klesl meziměsíčně z 9900 na 7700. „Zájem klientů o hypotéky v lednu proti konci roku znatelně klesl, což primárně přisuzujeme pokračujícímu růstu úrokových sazeb. Další ochlazení trhu očekáváme po letošním dubnu, kdy vstupuje v platnost přísnější regulace limitů pro poskytování hypoték. Za celý letošní rok očekáváme celkový pokles trhu okolo 50 procent,“ uvedl manažer hypoték Moneta Money Bank Matěj Novák.
V
Zahraniční obchod Česka poprvé od roku 2010 vykázal schodek
08.02.2022
Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek téměř 1,46 miliardy korun, po předloňském zhruba 180 miliardovém přebytku. Bylo to poprvé od roku 2010, kdy se do Česka dovezlo zboží za více peněz, než za kolik se z něj vyvezlo.
Důvodem loňského schodku byly zejména vysoké ceny ropy a plynu. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V samotném prosinci loňského roku skončila bilance zahraničního obchodu ČR schodkem 15 miliard korun. Byl to výsledek meziročně o 30,9 miliardy Kč horší. "Obvykle záporná prosincová bilance zahraničního obchodu se potvrdila i tentokrát. Podle předběžných údajů za celý rok 2021 však přestalo platit, že Česká republika více zboží vyváží, než dováží a zahraniční obchod se vůbec poprvé od roku 2010 překlopil do červených čísel," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Důvodem podle něj byla drahá ropa a zemní plyn, ale i obecně vyšší ceny dovezených vstupů.
S
Český průmysl loni meziročně rostl o 6,4 procenta. Stoupla i stavební výroba
07.02.2022
Český průmysl loni meziročně rostl o 6,4 procenta po poklesu o více než sedm procent v roce 2020. Polepšila si většina odvětví. Předcovidové úrovně ale průmyslová výroba nedosáhla, důvodem byly problémy automobilového průmyslu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci průmysl meziročně klesl o 2,1 procenta, horší byl i výsledek za celé čtvrté čtvrtletí.
Automobilová výroba se vedle následků koronavirové pandemie stále potýká také s nedostatkem čipů. Přesto loni meziročně vzrostla o 3,4 procenta. Výroba ostatních dopravních prostředků si polepšila o 22 procent, produkce strojů o 9,4 procenta a výroba elektrických zařízení o 11,2 procenta. Jediná dvě odvětví, která zaznamenala ve srovnání s rokem 2020 horší výsledek, jsou zpracování dřeva a výroba oděvů.
V
ČNB opět skokově zvedla úroky
04.02.2022
Tažení České národní banky proti inflaci má další pokračování. Centrální bankéři ve čtvrtek odhlasovali zvýšení úrokových sazeb – v pořadí už šesté a opět větší, než je obvyklé. Klíčová sazba, kterou ČNB řídí ekonomiku, se tak dostane až na 4,5 procenta, kde byla naposledy v roce 2001. Skokovým zdražováním peněz chce centrální banka tlumit přehřátou ekonomiku a zpomalit růst spotřebitelských cen.
Sedmičlenná bankovní rada se při rozhodování o sazbách tentokrát mohla opírat o nejnovější prognózu ekonomického vývoje, kterou odborníci v ČNB pravidelně vytvářejí. Při následném hlasování pak padlo rozhodnutí zvýšit takzvanou dvoutýdenní repo sazbu o 0,75 procentního bodu. Změna začne platit od 4. února. Pro zvýšení bylo pět členů rady, dva byli pro ponechání sazby na úrovni 3,75 procenta. Od repo sazby se odvíjí cena peněz v ekonomice, hlavně úroky úvěrů a hypoték a také úroky na vkladech.
V