Evropská komise uvolnila Česku dotace ve výši více než 700 milionů eur
02.04.2024
Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur (17,7 miliardy korun) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize.
Komise to uvedla ve svém prohlášení. O souhlasu s výplatou těchto peněz informovala unijní exekutiva již v únoru. Česko podle komise splnilo podmínky, aby mohlo další finance z Národního plánu obnovy získat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Agrofert pobral loni téměř miliardu v dotacích EU
06.11.2019
Ve většině zemí střední a východní Evropy si unijní zemědělské dotace v neprůhledném prostředí rozděluje hrstka mocných, kteří mají styky, napsal v neděli v rozsáhlé reportáži americký list The New York Times (NYT). Podrobně v ní zejména rozebírá, jak systém zemědělských dotací podle něj zneužívá maďarský premiér Viktor Orbán. List dále uvádí, že největším příjemcem zemědělských dotací v České republice je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku stojí zemědělské dotace za přebíráním půdy mafiánským stylem.
Investigaci NYT vedl v devíti zemích po většinu letošního roku. Odhalila postupně "záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který podkopává environmentální cíle Evropské unie". Společnou zemědělskou politiku, která hrála důležitou roli při formování EU, nyní podle amerického deníku zneužívají ty samé protidemokratické síly, které osmadvacítku ohrožují zevnitř. Reportáž NYT dochází k závěru, že Orbán, "ikona evropské krajní pravice a zavilý kritik Bruselu, bere peníze od Evropské unie rád". Unijní dotace podle amerického deníku používá jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.
Ochota bank půjčovat zvyšuje ceny komerčních realit
04.11.2019
Ve střední a východní Evropě je Česko pro realitní investory druhou nejatraktivnější zemí hned za sousedním Polskem. A obchodům nahrávají příznivé podmínky v podobě nízkých mezibankovních sazeb.
Investiční aktivita v posledních měsících sice pozvolna klesá, ochota bank financovat nemovitostní transakce ale zůstává stabilní, či spíše mírně roste. Za prvních šest měsíců roku 2019 půjčily banky v Evropě na nákup realit 50 miliard eur a do konce roku by se tato suma měla zdvojnásobit. V průzkumu Property Lending Barometer mezi bankéři z takřka 70 bank v 15 evropských zemích to uvádí poradenská společnost KPMG.
Ekonomika EU překvapila
01.11.2019
Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezonně upravených údajů zrychlil na 0,3 procenta z 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Ve svém rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně růst zůstal na 0,2 procenta.
V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt 19 zemí platících eurem ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Růst tak zvolnil z 1,2 procenta. V celé EU meziroční růst zůstal na 1,4 procenta.
Verdikt soudu EU ohrožuje i jaderné elektrárny v Česku
30.10.2019
Postavit novou elektrárnu nebo opravit starou bude v Evropě těžší než dřív. Může za to nedávný rozsudek Tribunálu Soudního dvora EU týkající se plynovodu OPAL. Tribunál zcela nově vyložil obecnou zásadu solidarity zakotvenou v základní smlouvě o Evropské unii.
Členské státy tak teď budou muset při plánování energetických projektů důkladněji zkoumat, co chtějí jejich sousedé. A případně jim kompenzovat újmy. To by podle některých právníků mohlo zastavit nebo zdržet nejen výstavbu energetických sítí, ale třeba i jaderných elektráren.