Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko je nejrychleji zadlužující se zemí unie
29.08.2022
Česko bylo loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie, schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020. Konstatuje to Nejvyšší kontrolní úřad ve zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu Česka za rok 2021.
Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v Evropské unii. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) za tento vývoj zkritizoval předchozí vládu. Vyjádření představitelů bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) ČTK zjišťuje.
V
Evropa shání plyn
26.08.2022
Energetická válka Ruska proti Evropě začala už loni na podzim. Největší exportér zemního plynu na kontinentu Gazprom tehdy přestal s dodávkami nad rámec dlouhodobých kontraktů a nenaplnil před zimou zásobníky.
Do Evropy místo toho začalo proudit více zkapalněného plynu (LNG) z USA a Kataru. Nicméně teprve vojenský vpád na Ukrajinu odběratele přesvědčil, že spoléhat se na levnější, ruský plyn byl strategický a geopolitický omyl. A představitelé Evropské komise i jednotlivých států v čele s Německem a Itálií (dva hlavní odběratelé ruského plynu v EU) začali připomínat hejna ptáků, kteří se rozlétli do všech koutů světa, aby dohnali ztracený čas.
V
Euro je na tom k dolaru nejhůře za posledních dvacet let
26.08.2022
Euro je zpět pod paritou s dolarem, kleslo až na 0,9928 dolaru, nejníže od roku 2002. Investoři se v obavách z recese odvracejí od rizikových transakcí a nakupují zejména americkou měnu, považovanou v takové situaci za bezpečnou. Dolaru nahrává i předpoklad pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 17:50 středoevropského času ztrácela přes jedno procento a pohybovala se kolem 0,9936 dolaru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval 0,8 procenta na 109,03 bodu.
K poklesu kurzu eura přispělo i páteční oznámení, že ruská plynárenská společnost Gazprom na konci tohoto měsíce na tři dny zastaví dodávky plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1. Investoři se obávají, že tento krok by mohl prohloubit energetickou krizi, která v posledních měsících zatěžuje Evropskou unii, a s ní i jednotnou evropskou měnu.
V
Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostalo na čtvrté místo
22.08.2022
Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.
V