Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Fond doporučil schválit dotace EU pro firmy z Agrofertu
01.02.2021
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) doporučil na konci loňského roku podpořit z unijních peněz určených pro roky 2014 až 2020 mimo jiné i dvě firmy z holdingu Agrofert. Ty dohromady požadují téměř 45 milionů korun. Fond dotaci doporučil i navzdory unijnímu prošetřování možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Píše o tom server iROZHLAS.cz. Prověrka investičních dotací podle Evropské komise ukázala, že Babiš coby veřejný funkcionář porušuje článek 4 zákona o střetu zájmů. V případě zemědělských dotací ještě nejsou závěry známé, i tak ale podle webu existuje riziko, že Česko z Bruselu peníze na některé projekty firem z holdingu nedostane. Kroky fondu se nelíbí Pirátům, kteří na ně upozornili a hned na začátku roku se kvůli dvojici předběžně schválených projektů pro společnosti Penam a Lipra Pork také obrátili na policii.
V
Pražské hotely jsou na tom nejhůř v Evropě
27.01.2021
Z našich 650 pokojů máme obsazených pouze šest. Pokud se něco do dubna nezmění, budeme na tom již opravdu bídně," říká Vlastislav Šos, šéf jednoho z největších pražských hotelových řetězců Interhotel Olympik.
Ze čtyř hotelů, které firma vlastní, zůstávají od poloviny loňského března tři uzavřené. Mezi nimi i známý Olympik v Karlíně. Společnost přišla od března na tržbách o 160 milionů korun a propustila třetinu zaměstnanců. Podobně špatně jsou na tom dnes takřka všichni hoteliéři v metropoli. Jsou na tom navíc nejhůř z celé Evropy.
V
Pandemie a brexit zastavily rychlovlaky Eurostar
22.01.2021
Rychlovlaky Eurostar, které jezdí pod Lamanšským průlivem, jsou kvůli koronaviru a brexitu prázdné. "Situace je kritická," řekl rádiu France Inter ředitel francouzských státních drah SNCF Jean-Pierre Farandou, jehož společnost má v Eurostaru většinový podíl.
V porovnání s loňským březnem, kdy už v řadě zemí platila cestovní omezení, převážejí vlaky propojující Velkou Británii s Francií, Belgií a Nizozemskem o 95 procent cestujících méně.
"Dnes pojede jeden vlak z Londýna do Paříže a zpět a jeden z Londýna do Bruselu a Amsterdamu," uvedl v úterý Farandou. Společnost dříve nabízela až 18 spojů denně. Šéf dodal, že podnik si zaslouží podobnou pomoc, jako státy poskytly aerolinkám.
První vysokorychlostní vlak vyjel na trasu mezi Londýnem a Paříží v eurotunelu v roce 1994. Čas jízdy se od té doby zkrátil ze tří hodin na současné dvě hodiny a 15 minut. Služeb Eurostaru dosud využilo přes 150 milionů cestujících.
V
Firmy narážejí na evropský limit covidové pomoci
18.01.2021
Zakladatel firmy na výrobu a prodej sportovního oblečení Alpine Pro Václav Hrbek si prohlíží nové modely lyžařského oblečení na příští sezonu. I když je schválí, neví, zda je má objednávat, či se zabývat spíše propouštěním lidí a omezováním výroby.
Jedním z důvodů nejisté budoucnosti přední české oděvní společnosti je to, že podobně jako jiné velké firmy dosáhla na strop vládní podpory a na další zatím nemá nárok. Strop platí − kvůli rovným podmínkám hospodářské soutěže − pro celou Evropskou unii a činí 800 tisíc eur, tedy asi 21 milionů korun. V Česku s ním mohou mít potíže desítky až stovky firem.