Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Rozbíhá se budování továren na výrobu baterií do elektroaut
13.01.2021
V Evropě se loni prodalo přes půl milionu aut na plně elektrický pohon, poprvé to bylo víc než v Číně. Ta ale zůstává supervelmocí ve výrobě klíčového komponentu − baterie.
Starý kontinent je v novém oboru zcela na chvostu a je extrémně závislý na dovozu z Asie. To by se mělo během několika let zásadně změnit. Jinak zůstanou ambiciózní plány na rozvíjení elektromobility, které předestřely Evropská komise i jednotlivé automobilky, jenom na papíře. A s nimi i záměry v ochraně klimatu.
V
Roky vyjednávaná dohoda mezi EU a Pekingem má řadu úskalí
05.01.2021
Po sedmi letech tvrdých debat se vyjednavači Evropské unie a Číny shodli na pravidlech, která by měla výrazně usnadnit přístup evropských firem na čínský trh.
Není ale zdaleka jisté, že dohoda začne skutečně platit. V Evropském parlamentu, který ji stejně jako členské státy musí schválit, se už proti ní nyní formuje opozice. Europoslancům vadí mimo jiné to, že vyjednávání nebylo transparentní a ani po konci jednání nejsou zřejmé všechny závazky, které z úmluvy pro EU vyplývají.
V
Čínský trh se otevírá Evropě
02.01.2021
Podnikání v Číně může být pro evropské firmy již brzy výrazně snazší než nyní. Zjednodušit vstup na tamní trh má dohoda o investicích, kterou ve středu uzavřeli vyjednavači Evropské unie a Číny.
Dokument, který upravuje pravidla podnikání na obou stranách a například ruší pro některá odvětví povinnost fungovat v rámci společného podniku s čínským partnerem však ještě čeká dlouhá cesta ke schválení. Musí jej stvrdit členské státy EU i Evropský parlament. Pokud k tomu dojde, což není vzhledem k silné kritice jisté, začne platit nejdříve za rok.
V
Roky vyjednávaná dohoda mezi EU a Pekingem má řadu úskalí
02.01.2021
Po sedmi letech tvrdých debat se vyjednavači Evropské unie a Číny shodli na pravidlech, která by měla výrazně usnadnit přístup evropských firem na čínský trh. Není ale zdaleka jisté, že dohoda začne skutečně platit.
V Evropském parlamentu, který ji stejně jako členské státy musí schválit, se už proti ní nyní formuje opozice. Europoslancům vadí mimo jiné to, že vyjednávání nebylo transparentní a ani po konci jednání nejsou zřejmé všechny závazky, které z úmluvy pro EU vyplývají.
V