Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Německu sílí odpor proti odstavení jaderných elektráren
16.10.2020
Německo nejpozději koncem příštího roku odpojí své poslední jaderné elektrárny. Tento termín v létě roku 2011 stanovila spolková vláda, jež současně zavelela k rozsáhlé přeměně energetiky tak, aby se v budoucnu opírala o obnovitelné zdroje.
V poslední době se ale v zemi aktivizují zastánci jádra. Na svých protestních shromážděních před branami jaderných elektráren požadují, aby vláda jádro zachovala. Argumentují, že bez něj není možné dosáhnout cílů v ochraně klimatu.
V
Ženeva nasazuje rekordní minimální mzdu
07.10.2020
Švýcarská města Curych, Bern, Ženeva a Basilej tradičně patří k těm pro život nejdražším na světě. V kantonu Ženeva, kterému dominuje stejnojmenné město, si jsou toho obyvatelé dobře vědomi, a tak si minulý týden v referendu odhlasovali zavedení minimální mzdy ve výši 23 franků na hodinu (v přepočtu přibližně 578 korun). Podle dostupných dat jde o nejvyšší minimální hodinovou mzdu na světě.
Pro ustavení minimální mzdy v částce 23 franků, která vstoupí v platnost začátkem příštího měsíce, se ve všelidovém hlasování vyslovilo 58 procent voličů. V kantonu žije 500 tisíc obyvatel, volební účast činila 54 procent. Švýcarsko nemá uzákoněnou státní minimální mzdu. Ženeva se tak stala čtvrtým kantonem této země (po Neuchâtelu, Juře a Ticinu), který ji zavede. Ženevská odborová organizace Communauté genevoise d'action syndicale to označila za historické vítězství, z kterého bude těžit na 30 tisíc pracovníků, z nichž ve dvou třetinách jde o ženy.
Němci chtějí uzákonit právo zaměstnanců na home office
02.10.2020
Německo kvůli pandemii zrychlilo přípravu zákona, který by měl dát zaměstnancům právo na práci z domova. Spolkový ministr práce Hubertus Heil v rozhovoru pro deník Financial Times potvrdil, že návrh zákona budou mít němečtí poslanci na stole během několika týdnů.
Jeho cílem je zajistit zaměstnancům, aby měli možnost pracovat z domova, když je to možné, a zároveň regulovat počet hodin práce z domova. Ze zkušeností z posledních měsíců i z dlouhodobých výzkumů totiž vyplývá, že při home officu se často stírá čas mezi prací a odpočinkem.
"Otázka je, jak můžeme technologický pokrok, nové podnikatelské modely a vyšší produktivitu proměnit v pokrok ne jen pro několik, ale pro mnoho lidí. Jak proměnit technologický pokrok v ten sociální," řekl deníku Hubertus Heil.
Trhy odepisují Česko. Koruna oslabuje k euru nad 27 korun
23.09.2020
Koruna v pondělí prudce oslabila vůči oběma světovým měnám. K euru se vrátila nad 27 koruny za euro, kde byla naposledy koncem května. Aktuálně se obchoduje za 27,05 Kč/EUR, proti pátečnímu závěru je tak o 31 haléřů slabší, za poslední měsíc oslabila o korunu. K dolaru ztratila proti pátečnímu závěru už téměř padesátník a obchoduje se za 23,03 Kč/USD, kde byla před dvěma měsíci.
Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Podle analytika Akcenty Miroslava Nováka koruně nesvědčí prohlubující se nervozita na finančních trzích a akcelerující covidová čísla v Česku i v dalších evropských zemích. "Za aktuálním oslabením koruny nestojí výhradně prudký nárůst aktivních případů nakažených covidem-19 v Česku, ale úplně nejvíce obavy z toho, že v řadě evropských zemích budou zaváděna velmi silná restriktivní opatření na zpomalení pandemie," uvedl. Podle něj nejsou vůbec nereálné úplné "lockdowny", jako tomu bylo na jaře. Kromě Česka je alarmující stav ve Francii a Španělsku.