Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Britské podniky čeká výrazné oživení výroby
03.02.2020
Britské podniky očekávají v příštích třech měsících nejvýraznější oživení výroby za více než rok. Vyplývá to z průzkumu Sdružení britského průmyslu (CBI). Výsledky šetření jsou další známkou růstu důvěry v britskou ekonomiku v důsledku poklesu nejistoty kolem brexitu. Británie v pátek o půlnoci opustila Evropskou unii.
Index výrobních očekávání podle průzkumu v lednu vzrostl na 12 bodů z prosincového jednoho bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od září 2018. "Je skvělé vidět, jak se podnikatelská důvěra zlepšuje. Teprve se však ukáže, zda se to projeví rovněž v (podnikatelské) aktivitě," uvedla hlavní ekonomka CBI Rain Newtonová-Smithová. CBI minulý měsíc předpovědělo, že růst britské ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí na 1,2 procenta z loňských 1,3 procenta. Pátečním odchodem Británie z EU odstartovalo jedenáctiměsíční přechodné období, ve kterém britský premiér Boris Johnson plánuje sjednat obchodní dohodu. "Vláda musí pracovat na rychlém ustavení budoucích vztahů s EU, které dokážou zajistit prosperitu celé ekonomice," uvedla Newtonová-Smithová.
Česko loni čerpalo z EU o 68,5 miliardy více, než zaplatilo
30.01.2020
Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla, informovalo ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice země (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) činila 44,7 miliardy Kč. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.
Česko loni obdrželo z unijního rozpočtu 119,9 miliardy korun a odvedlo do něj 51,4 miliardy korun. ČR tak zůstala stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 83,1 miliardy Kč. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 32,6 miliardy Kč, z toho přímé platby 22,5 miliardy Kč. Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 ČR do konce roku 2019 zaplatila do rozpočtu EU 616,8 miliardy Kč a získala z něj asi 1,43 bilionu Kč. Celkem tak Česko dosud získalo z EU o 809,2 miliardy Kč více, než do něj odvedlo.
Evropa ztrácí dech
24.01.2020
Celková hodnota největších evropských firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burze, stále více bledne v porovnání s americkými protějšky. Tuto skutečnost minulý týden zvýraznila firma Alphabet.
Ta se po firmách Apple a Microsoft stala již třetí americkou korporací s tržní hodnotou vyšší než jeden bilion dolarů. Naopak v Evropě není v současnosti taková firma ani jedna a žádná z nich se zmíněné hranici ani zdaleka neblíží.
Evropa zaspala, jeden z možných scénářů je ten japonský
20.01.2020
Málokdo se mezi špičkami českého byznysu pohybuje tak dlouho jako Magdalena Souček. Už na začátku 90. let, v necelých třiceti letech, stála u zrodu poradenských služeb, které do Česka přišly ruku v ruce se zahraničními investory.
Tehdy se vrátila z emigrace a založila pobočku holdingu Arthur Andersen. Počátkem tisíciletí ale pro firmu a její zaměstnance přišlo těžké období. Reputaci přední konzultantské firmy na daně a audit poškodil krach velkého klienta v USA, energetického koncernu Enron. Několik let poté, co v roce 2002 pražskou pobočku převzal konkurent Ernst & Young (dnes EY), Souček ale opět uspěla: dostala se znovu do vedoucí role a od roku 2011 má už na starosti i část byznysu ve střední Evropě a na Balkáně.