Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Britská vláda se připravuje na tvrdý brexit
09.10.2019
Británie v úterý představila změny v prozatímním celním režimu, který by vstoupil v platnost v případě odchodu země z Evropské unie bez dohody. Uvedla, že 88 procent dovozu by v rámci tohoto režimu nečelilo žádným clům. Informovala o tom agentura Reuters.
"Britské podniky nebudou při dovozu do Británie u většiny zboží platit žádná cla, pokud opustíme EU bez dohody," napsala britská vláda ve své úterní zprávě. "Bude to znamenat nižší ceny v obchodech," dodala. Británie poprvé zveřejnila podobu prozatímního celního režimu letos v březnu před původně plánovaným termínem brexitu. Revidovaná verze mimo jiné snižuje cla na nákladní automobily a upravuje cla na bioethanol. Úpravy mají podle vlády zajistit hladké fungování dodavatelských řetězců a udržet spotřebitelské ceny na nízké úrovni. Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. "Británie opustí EU 31. října a my spolupracujeme s podniky, abychom zajistili, že Británie bude od prvního dne připravena obchodovat," uvedl ministr pro mezinárodní obchod Conor Burns. "Náš prozatímní celní režim podpoří britskou ekonomiku jako celek, pomůže britským podnikům při obchodování a otevře příležitosti k dovozu nejlepšího zboží z celého světa za nejlepší ceny pro britské spotřebitele," dodal.
EU bude dotace rozdělovat podle kvality projektů
07.10.2019
Film Nabarvené ptáče, který nedávno soutěžil na Benátském filmovém festivalu, málem nevznikl. Režiséru Václavu Marhoulovi chybělo 33 milionů korun. Peníze sehnal jen díky půjčce zaručené jedním ze speciálních fondů existujících v rámci společného evropského rozpočtu.
"Bez téhle půjčky bych Ptáče prostě nedokončil," říká Marhoul. Jeho film je tak jedním z mála příkladů, kdy se Češi dokázali dostat k evropským penězům i jinak než prostřednictvím tradičních dotací. Těch přitom bude v budoucnu výrazně méně a na peníze si tak stále častěji "sáhnou" jen lidé jako Marhoul, kteří dokážou uspět v soutěži s projekty ze všech zemí Evropské unie. A rozhodně se to nebude týkat jen filmařů.
Česká mobilní síť je jedna z nejkvalitnějších v Evropě
04.10.2019
Vodafone, nejmenší český operátor mobilní sítě, se dočká razantního rozšíření byznysu, které mu má pomoci v boji proti spojené konkurenci. V červenci firma převzala provozovatele kabelové televize UPC a s ním i 1,5 milionu domácností připojených k vysokorychlostní kabelové síti.
Půl milionu zákazníků využívá kabelovou přípojku jako jedno z nejlepších řešení pro rychlý internet, půl milionu má kabelovou televizi a dvě stě tisíc má přes kabel i telefon. Viceprezident českého Vodafonu John Rutherford upozorňuje, že integrace s UPC nejenom otevřela zákazníkům dveře k neomezeným datovým tarifům, ale nových služeb se dočkají i firmy.
Smart City: Praha v žebříčku chytrých měst předstihla i Londýn.
04.10.2019
Praha se v žebříčku chytrých měst umístila na 19. příčce se 102 srovnávaných světových metropolí.
Nejlepší byly Singapur a Curych, sedm měst z nejlepší desítky je z Evropy. V evropském žebříčku je Praha na 11. místě.