Firmy mohou žádat o příspěvek 60 korun na test
05.04.2021
Od 1. dubna mohou firmy nebo OSVČ žádat o příspěvek na testy, které musí provádět jednou za sedm dní. Nárok mají na 60 korun čtyřikrát do měsíce. Za testy však platí mnohem víc a podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by měly dostávat třikrát tolik. Ministr Havlíček s tím ale nepočítá. Od příštího týdne budou muset testovat i neziskové organizace, nejmenší firmy a živnostníci.
Firmy či osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou od čtvrtka žádat o příspěvek na antigenní samoodběrové testy. Hradit jim je budou pojišťovny, které za tímto účelem spustily společný web. "Prostřednictvím on-line formuláře mohou zaměstnavatelé podávat své žádosti, vykazovat provedené testy a přikládat doklady o nákupu testovacích sad," vysvětlil mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Jan Mates. Jedná se o první vyúčtování testů, které firmy nakoupily v březnu.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
Peníze na nájem přijdou firmám v červnu
06.05.2020
Firmám, kterým zkomplikovala podnikání koronavirová krize a s ní spojená vládní omezení, začne stát posílat příspěvek na nájemné už v červnu. Vláda se dohodla, že za podnikatele uhradí polovinu nájmu za duben, květen a červen.
"Pro ty nejrychlejší zájemce o podporu jsme dokonce připraveni balíček předkopnout. Uhradíme jim částečně už čtvrtletí, i když ještě nebude uzavřené," prohlásil včera ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konferenci pořádané Svazem průmyslu a dopravy.
Nižší DPH, úhrada půlky nájmu i odklad EET
04.05.2020
Vláda chystá speciální zákon, jímž chce pomoci hotelům a restauracím, které musely kvůli koronavirovým opatřením zavřít provoz. "Je to ta nejpostiženější skupina," řekl premiér Andrej Babiš z ANO v neděli v pořadu Televizní noviny: Speciál televize Nova.
Detaily pomoci mají být známé po dnešním jednání vlády a jejího ekonomického poradního týmu NERV, už teď je ale podle Babiše zřejmé, že zákon by měl počítat se snížením daně z přidané hodnoty "v hotelech a ubytovacích zařízeních na 10 procent na jídlo, nealkoholické nápoje a pivo". V současnosti tato daň činí 15 procent, restauracím už DPH klesla na 10 procent od května. Provozovatelé podniků, kteří jsou v nájmu a nějak se jich dotkla vládní opatření, pak v případě, že se dohodnou s pronajímatelem, budou moci požádat o to, aby za ně v období od 12. března do konce letošního června hradil 50 procent nájmu stát. Dalších 30 procent má platit pronajímatel a 20 procent nájemce. Babiš počítá s tím, že úpravy využije 125 tisíc provozovatelů hotelů či restaurací.
Stát vyslyšel firmy, umožní jim do července odklad odvodů
01.05.2020
Od začátku krize způsobené pandemií koronaviru zástupci firem požadovali, aby jim stát ulevil na odvodech na sociální pojištění. Označovali to za větší pomoc než třeba státní bezúročné půjčky. Nyní se dočkali. Od května do července si budou moci peníze, ze kterých stát platí především důchody nebo podporu v nezaměstnanosti, nechat a použít je třeba na výplatu mezd svých zaměstnanců nebo na úhradu dalších nákladů. Stát jim ale odvody neodpustí, jde jen o odklad.
"Je to jednoduchá a administrativně nenáročná pomoc firmám, jak jim dopřát vzduchu a nechat jim hotovost," řekla po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zákon chce připravit do příštího pondělí, kdy by ho měla schválit vláda. Poté s ním ještě musí souhlasit poslanci a senátoři. Podniky dnes za každého pracovníka státu odvádějí na sociálním pojištění 24,8 procenta jeho hrubé mzdy. Dalších šest procent pak ze svého výdělku odevzdají sami zaměstnanci. Těch se však odklad netýká a pojistné budou platit dál. Odvody na sociální pojištění si bude moci odložit automaticky jakýkoli z více než 280 tisíc zaměstnavatelů. Dlužnou částku bude muset státu vrátit nejpozději do 20. září, a to včetně úroků. Za pozdě zaplacené odvody sociální správa běžně účtuje penále ve výši 18 procent ročně, Maláčová chce roční sazbu snížit na čtyři procenta. "Tedy procento za čtvrtletí," uvedla ministryně.
Covid-19 se dá uznat za nemoc z povolání, uvádějí odbory
29.04.2020
Lidé, kteří se v zaměstnání nakazili novým koronavirem a onemocněli, by mohli získat za určitých podmínek odškodné. Choroba covid-19 se dá uznat za nemoc z povolání, sdělila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Náhradu vyplácejí zaměstnavatelé ze svého pojištění.
Podle šéfa legislativců ČMKOS Víta Samka přibývá odborům dotazů, které se týkají uznání covidu-19 jako nemoci z povolání. Tato možnost je jednoznačná a při odškodnění se postupuje podle zákoníku práce stejně jako u jiných nemocí z povolání a pracovních úrazů, uvedl odborář. Podle pracovního kodexu musí zaměstnavatel škodu či újmu kvůli nemoci z povolání nahradit. Covid-19 jako nemoc z povolání mohou mít zdravotníci i "nezdravotníci". Pracovník musel být v zaměstnání v "úzkém profesním kontaktu" s pacientem či s nakaženými sociálními pracovníky, policisty či hasiči. Infekci u něj musel potvrdit test a musel mít také příznaky. Pokud u něj testování prokázalo nákazu a byl v karanténě, ale žádné obtíže se u něj neprojevily, nemoc z povolání by se mu neuznala. To, že covid-19 dostal člověk při práci s rizikem přenosu či v rizikové oblasti v cizině, musí prokázat hygienické či epidemiologické ověření. Ve svém stanovisku to uvedla odborná společnost pro pracovní lékařství.