Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
S plynem se v ČR loni čile obchodovalo, s elektřinou méně
05.01.2023
Objem obchodů s plynem na krátkodobých trzích v Česku loni vzrostl na 4,42 terawatthodiny (TWh) plynu, což představuje meziroční nárůst o 10,4 procenta. Zároveň jde o téměř polovinu čisté tuzemské spotřeby. Elektřiny se zobchodovalo 29,42 TWh, což je i přes nárůst cen energií o stovky procent asi o půl procenta méně než o rok dříve.
Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje. Prudký nárůst cen byl podle OTE důsledkem geopolitické situace a následným zdražováním primárních zdrojů. Loni bylo na denním trhu, jehož prostřednictvím mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny, zobchodováno 24,31 TWh elektřiny, tedy téměř stejně jako v roce 2021, uvedl OTE. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 247,43 eur (asi 5964 Kč) za megawatthodinu (MWh). Proti roku 2020 šlo o meziroční nárůst průměrné ceny o 146 procent.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Benzin v Česku je nejlevnější za jedenáct měsíců
02.01.2023
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál zlevňují. Benzin Natural 95 je tak nejlevnější za 11 měsíců, v uplynulém týdnu průměrná cena klesla o 26 haléřů na 36,14 koruny za litr. Průměrná cena nafty je nejnižší od konce února. Ve středu byla 37,69 Kč za litr, o 17 haléřů nižší než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Benzin i nafta postupně zlevňují od druhé poloviny října, kdy byla průměrná cena Naturalu 95 téměř 43 Kč/l a u dieselu nad 47,30 Kč/l. Natural 95 je tak nyní už jen o osm haléřů na litr dražší než před rokem, za naftu ovšem tehdy motoristé platili o 2,63 koruny méně.
Nejlevnější benzin v současnosti natankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr Naturalu 95 v průměru za 35,51 koruny. Nafta stojí nejméně v Ústeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 37,27 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr Naturalu 95 stojí průměrně 37,37 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje v průměru za 38,78 Kč/l.
V končícím roce ceny pohonných hmot v Česku vystoupaly na historická maxima, vliv na to měl i ruský vojenský vpád na Ukrajinu. Natural 95 byl nejdražší na přelomu července a srpna, kdy se jeho průměrná cena blížila 48 Kč/l. Cena nafty se dostala na maximum v polovině března, kdy litr stál v průměru téměř 49,60 koruny.
V
Většina Čechů i Slováků šetří. Za letošní Vánoce plánují utratit méně než loni
19.12.2022
Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent Čechů a 52 procent Slováků. Na 38 procent Čechů a 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. Ukazuje to průzkum mezi 4500 Čechy a Slováky pro společnost Patron GO.
"Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb," uvedl šéf společnosti Lukáš Vršecký.
Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 procent) a ponožkami (13 procent).
V
Počet odpojených odběratelů od elektřiny se letos snížil
14.12.2022
Největší distributoři v Česku odmítli spekulace o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Počet odpojení se podle jejich dat meziročně naopak snížil, a to o sedm až deset procent. Distributoři nyní ani neevidují zvýšený počet klientů, kterým by problémy hrozily.
"Počet odpojení na distribučním území ČEZ Distribuce je dokonce nižší než před rokem. Konkrétně je nižší o sedm procent a je také nižší, než za jakýkoliv rok za posledních pět let," řekl mluvčí největšího distributora elektřiny v zemi Roman Gazdík. Společnost navíc podle něj neregistruje nárůst počtu zákazníků, kteří by měli pohledávky po splatnosti.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)