Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Coltu se letos daří. Zbrojovka vykázala čistý zisk přes půl miliardy korun
27.05.2022
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 3,5 miliardy korun. Šlo o meziroční nárůst o 74,7 procenta, zejména díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu.
Výsledky skupiny za první čtvrtletí jsou podle předsedy představenstva Jana Drahoty skvělé. „Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale zejména produktový mix a také nárůst počtu prodaných zbraní a tržeb v klíčových teritoriích, zejména na severoamerickém trhu a v Asii. V České republice jsme také zaznamenali nárůst díky pokračující spolupráci s Armádou České republiky pod rámcovou smlouvou, která navíc byla rozšířena dodatkem uzavřeným v březnu, a to i v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl Drahota. Skupina se podle něj v prvním letošním čtvrtletí zapojila i do materiální pomoci Ukrajině.
Čistý zisk zbrojařské skupiny po zdanění dosáhl za první tři měsíce roku 544,7 milionu korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 97,6 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu za první letošní kvartál, které ve čtvrtek prostřednictvím tiskové zprávy zveřejnili zástupci skupiny.
V
Práci si v ČR našlo přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny
21.05.2022
Jejich přijetí úřadu práce nahlásili zaměstnavatelé. Většinou obsadili místa, která byla dlouho volná, uvedlo ministerstvo práce. Podle něj zhruba 29 procent příchozích uvedlo, že má vysokou školu. Dalších asi 23 procent má maturitu a 17 procent výuční list. Zbývající necelá třetina má základní vzdělání. "Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě.
Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo ministerstvo práce. Podle něj nejvíce příchozích pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Dalších 7800 lidí eviduje úřad práce jako uchazeče či zájemce o práci. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345 200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují. Z údajů vnitra vyplývá, že vízum získalo kolem 215 tisíc dospělých, z nich je téměř 160 tisíc žen. "V porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50 tisíc pracujících skutečně vysoké číslo," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, že se daří zaplnit dlouho neobsazená místa. Většina volných pozic v Česku, které eviduje úřad práce, jsou pro lidi s nízkou kvalifikací.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Slovenská ekonomika dosáhla výkonu z období před epidemií
21.05.2022
Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí dosáhla výkonu z období před vypuknutí epidemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt (HDP) udržel podle prvního odhadu mezičtvrtletní růst 0,4 procenta, stejným tempem rostlo hospodářství Slovenska i v předchozích dvou kvartálech. ČTK o tom informoval slovenský statistický úřad.
V meziročním srovnání slovenská ekonomika vzrostla o 3,1 procenta po růstu o 1,4 procenta v posledním loňském kvartálu. Jde o nejlepší výsledek od druhého čtvrtletí loňského roku. Česká ekonomika se na úroveň z doby před pandemií zatím nedostala; v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta a proti poslednímu loňskému čtvrtletí o 0,7 procenta.
S
Nabídka bytú v Praze je nejnižší za posledních osm let
16.05.2022
Zájem o nájemní bydlení v Praze strmě roste. Menší byty v hlavním městě mizí z nabídek v důsledku zvyšování hypoték, návratu studentů i turistů či kvůli válce na Ukrajině a přílivu uprchlíků prakticky okamžitě a podle průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz je v hlavním městě nejmenší nabídka bytů k pronájmu za posledních osm let.
Banky a stavební spořitelny zaznamenaly v dubnu pokles hypotečních úvěrů o 40 procent, meziročně o více než 60 procent. Menší zájem o koupi vlastních bytů se tak projevuje v nájemním bydlení. „Menší a cenově dostupné byty mizí z trhu téměř okamžitě, na jednu nabídku volá přibližně 15 zájemců. Dražší byty zůstávají v nabídce déle, ale i tak se pronajmou mnohem rychleji než dříve,“ sdělila společnost RE/MAX.
Podle statistiky GarantovanyNajem.cz je v současnosti v metropoli 4700 aktivních nabídek bytů k pronájmu. Během pandemie covidu v letech 2020 a 2021 bylo přitom k dispozici více než 15 tisíc bytových jednotek. Například v roce 2014 bylo pak podle webu v Praze v nabídce asi sedm tisíc bytů k pronájmu.
V