Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Rýže v Česku podraží. I kvůli nepokojům v Barmě
24.03.2021
Vojenský převrat v Barmě může mít pro Česko jeden nečekaný dopad. Na tuzemském trhu si v posledních letech získala silné postavení rýže dovážená z Barmy, která je hlavním konkurentem pro rýži pěstovanou v Itálii. Politický chaos po svržení vlády Do Aun Schan Su Ťij, jež vojáci provedli 1. února, ale ohrožuje plynulost dodávek. Zároveň hrozí, že by Barma mohla ztratit výhodu bezcelních dovozů do EU, což by jednu tunu dovážené rýže zdražilo o 175 eur (asi 4600 korun). Problémy HN potvrzují všichni významní dovozci rýže.
Demonstrace v Barmě se projevují stávkami a nefunkční přepravou, protože řidiči kamionů nechtějí jezdit po ulicích, kde je rozmístěná armáda a protestující zde zároveň staví barikády. Zhroutil se i systém bezhotovostních plateb. „Přístav v Yankounu (dříve Rangún) prakticky nefunguje a nenakládá se zboží. Už dříve se navíc zvedla trojnásobně cena dopravy za jeden kontejner,“ řekl Antonín Zapletal, jednatel společnosti LA Food. Přeprava jednoho kontejneru, do něhož se vejde 25 tun rýže, za posledních několik měsíců vzrostla ze dvou na šest tisíc dolarů. To ale s převratem v Barmě nijak nesouvisí.
V
Finanční správa varuje před podvodnými e-maily
23.03.2021
Finanční správa na svých stránkách upozornila na podvodné e-maily, které zneužívají jméno a logo správy. E-maily vypadají jako nárok na vrácení částky v eurech s odkazem na vyplnění formuláře. Finanční správa však nikdy ve svých e-mailech nežádá o kliknutí na internetový odkaz.
E-maily rozesílané Finanční správou mají vždy tvar domény "…@fs.mfcr.cz". "Neznámé a podezřelé e-maily a zejména jejich přílohy doporučujeme neotevírat a raději je rovnou smazat," uvedla správa. Před podobnými podvodnými e-maily varovala správa již zhruba před rokem. Tehdy byli lidé v podvodné korespondenci vyzýváni, aby uhradili dlužnou částku na bankovní účet, který však nebyl účtem finančního úřadu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lego loni zvýšilo zisk, poptávku podpořila pandemie
11.03.2021
Dánský výrobce hraček Lego v loňském roce zvýšil provozní zisk o 19 procent na 12,9 miliardy dánských korun (45,5 miliardy Kč). Ve středu to oznámila firma Lego, která má výrobní aktivity rovněž v Česku.
Podle výkonného ředitele Nielse Christiansena zvýšila zájem o stavebnice od společnosti Lego pandemie covidu-19, kvůli které rodiny trávily více času společně ve svých domovech. Tržby společnosti se loni zvedly o 13 procent na 47,7 miliardy dánských korun (154 miliard Kč). Jejich růst tak výrazně zrychlil ze šesti procent v roce 2019.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ústní maturity budou z jazyků nepovinné, mění se i termíny
11.03.2021
Letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy.
Změny také doznají přijímací zkoušky na maturitní obory. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství, který má ČTK k dispozici, a z dnešního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.
S