Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna

07.03.2025 Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem

06.06.2024 Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem a podnikatelů, v případě podniků s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Agentura Datank se dotazovala 400 respondentů v březnu a dubnu. "Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní dvacet z celkem 27 zemí Evropské unie," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
ČSOB se v letošním roce v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřila i na hloubkové prověření stavu "eurizace" českého podnikatelského prostředí. "Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti, a to od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat," doplnil Prokop.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ceny ropy rostou. Čeká se zachování těžebních omezení skupiny OPEC+

29.05.2024 Ceny ropy se v úterý zvýšily. Očekává se, že skupina OPEC+ tento týden ponechá v platnosti dosavadní omezení dodávek suroviny na trh. Severomořská ropa Brent krátce po 16:00 SELČ vykazovala nárůst o zhruba zhruba půl procenta a pohybovala se nedaleko 83,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala zhruba 1,8 procenta a dostala se nad 79 dolarů za barel. Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, bude v neděli jednat o své těžební politice. OPEC+ již delší dobu omezuje dodávky ropy na trh, snaží se tak podporovat ceny suroviny a bránit převisu nabídky nad poptávkou.
Kromě vyhlídek na pokračující omezování těžby skupinou OPEC+ tlačí ceny ropy vzhůru rovněž naděje na silnou poptávku po pohonných hmotách ve Spojených státech během letní motoristické sezony. USA jsou největším spotřebitelem ropy na světě. "Ropa se v poslední době nachází ve fázi oživení," uvedl podle agentury Reuters analytik Charalampos Pissouros z makléřské společnosti XM. Analytik Tamas Varga z firmy PVM nicméně poukázal na přetrvávající obavy
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 110 tisíc korun pro Prahu za dělení zakázek

29.05.2024 Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil pokutu 110 tisíc korun, kterou v roce 2022 vyměřil pražskému magistrátu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem bylo dělení zakázek na studii a projekt na opravu haly 24 v Pražské tržnici v Holešovicích a na práce na portále Praha.eu. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu.
Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu rozdělilo hlavní město smlouvy na architektonickou studii a projektovou dokumentaci rekonstrukce haly číslo 24 v Pražské tržnici do dvou zakázek. První z nich, na architektonickou studii, měla hodnotu 488 tisíc korun a Praha ji zadala v srpnu 2020 architektce. Druhou zakázku za 1 855 tisíc korun na projektovou dokumentaci, která ze studie vycházela, zadala Praha v květnu 2021 projektantovi. Podobně postupovalo hlavní město v případě vývoje a implementace nového portálu Praha.eu, kdy uzavřelo postupně pět smluv se třemi různými dodavateli. Hodnota těchto smluv celkem přesáhla dva miliony korun. V obou případech magistrát uzavřel smlouvy bez zadávacího řízení. "Odůvodnění rozhodnutí antimonopolního úřadu je založeno na tom, že ve všech stíhaných případech se jednalo o funkční celky, jejichž hodnoty plnění měl zadavatel sečíst a zadat zakázky v režimu odpovídajícím součtu hodnot příslušných funkčně propojených plnění," uvedl dříve úřad. V souvislosti s rekonstrukcí haly číslo 24 v Holešovicích hlavní město od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dostalo v roce 2022 i další pokutu, a to 200 tisíc korun. Důvodem bylo zadání stavebních prací ve dvou rozdělených zakázkách bez tendru. Tuto pokutu muselo zaplatit v roce 2022...
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Pracují, pečují o děti a ve stáří nemají peníze. Snímek ukazuje, co trápí české ženy

29.05.2024 Celý život pracují, pečují o děti a blízké, ale v penzi se stejně potýkají s chudobou. Hrdinkami televizního dokumentu režisérky Evy Lammelové jsou matka na rodičovské a seniorka. Jejich příběhy představují dvě etapy ženského života, které bývají velmi náročné. Ne náhodou film nese název Proč jsme tak naštvané. Inspirovala ho stejnojmenná kniha odborářky Šárky Homfray, která v něm účinkuje.
"Proč dávají nám ženám míň peněz, když jsme musely pracovat stejně jako muži a ještě se starat o rodinu a celou domácnost?" ptá se v dokumentu, který lze vidět online, seniorka Olga. Důchod má příliš nízký, kvůli nemoci již ale nemůže dál pracovat. Syn jí zemřel a dcera se odstěhovala na druhý konec světa, zůstala tedy sama. Nakonec ji podpořila nadace Krása pomoci, která jí poskytla terapeutické služby a pomohla vyřídit různé příspěvky nebo najít brigádu. Řečnická otázka, kterou ve filmu pokládá, vystihuje hlavní problémy, jimž ženy v současném systému čelí: leží na nich skoro všechna péče, do toho musí stíhat pracovat, protože rodina zpravidla nevyjde s jedním příjmem, nakonec však kvůli péči dostanou nižší důchod. A protože se dožívají vyššího věku, na ten partnerův spoléhat nemohou. "Byla jsem perplex z toho, jak to vyslovila. Svou odvahou je Olga výjimka," reaguje režisérka Eva Lammelová na to, jak seniorka situaci shrnula...
B
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner