Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Do Česka se vracejí paneláky
08.01.2024
Nové technologie umožňují postavit celé patro za 14 dní. Poblíž golfového hřiště v pražské Hostivaři roste moderní pavlačový dům postavený od druhého nadzemního podlaží z panelů. Po finském vzoru ho zde staví společnost YIT. V době drahých stavebních materiálů i drahé práce pomáhají prefabrikáty šetřit náklady. Česko tak začalo sledovat trend severní a západní Evropy, kde se v bytové výstavbě intenzivně prosazují už roky.
Dělníků je na domě s obchodním názvem Happi Milánská potřeba zhruba o třetinu méně, než kdyby se stavěl klasickou metodou, tedy odléváním zdí z betonu přímo na stavbě. Ve fázi hrubé stavby zde usadili dělníci 20 až 25 panelů denně. Jedno patro vyrostlo za 14 dní, tedy zhruba za polovinu času, jaký by developer potřeboval u stejně velkého domu budovaného klasickou cestou. "Ve Finsku, kde je prefabrikace ještě dál, dokážou udělat jedno patro za týden," tvrdí generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a neskrývá nadšení z nové technologie.
Ta ostatně dává další benefity. Například se panely nad očekávání hodí tam, kde není kolem stavby dostatek místa na uskladnění materiálu a manipulaci s ním. Díky tomu, že panelové bloky i celé hotové koupelny přijížděly na stavbu ve chvíli, kdy je mohli dělníci rovnou použít, stačil zábor okolního pozemku o velikosti autobusové zastávky. "Jinými slovy je potřeba zhruba pětkrát méně prostoru," vypočítává manažer stavby Robert Ščotka.
I při rostoucí chuti developerů a stavebních firem využívat panely jde ale v českých podmínkách stále spíše o pokusy. Zato západní Evropa je objevuje roky a v severských zemích už jde o běžný tržní standard, hojně se uplatňující také při budování zdravotnických a sociálních zařízení, například Alzheimer center nebo domovů pro seniory.
Podle údajů Dodge Data & Report Analytics si zahraniční architekti a stavební inženýři na prefabrikaci z 90 procent chválí zlepšení produktivity na stavbách i kvalitu. Často zmiňují také nižší produkci stavebního odpadu a přesnější predikci nákladů na výstavbu.
Statisticky podle procenta reklamací je větší i spokojenost zákazníků. Ve zprávě Dodge Data & Report Analytics na to poukázalo 75 procent oslovených.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká republika má aktuálně rekordní počet obyvatel
14.12.2023
„Při vzniku České republiky 1. 1. 1993 měla naše země 10 325 697 obyvatel. Od té doby se počet obyvatel navýšil o 556 538 lidí na aktuální úroveň ve výši 10 882 235 lidí. Jedná se o historické maximum v rámci našich novodobých dějin,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 882 235 obyvatel. Na začátku letošního roku byl počet obyvatel o 54 706 lidí menší. Z hlediska počtu obyvatel se aktuálně pohybujeme nad úrovní před začátkem pandemie koronaviru, kdy naše země měla 10 694 885 obyvatel. Současné trendy naznačují, že se Česká republika v následujících letech stane zemí s jedenácti miliony obyvatel.
Přírůstek obyvatelstva ve třech čtvrtletích letošního roku byl způsoben především stěhováním. Zatímco se z České republiky vystěhovalo 48 632 lidí, přistěhovalo se 116 672 lidí. Bez stěhování by počet obyvatel naší země klesal. Ve třech čtvrtletích letošního roku totiž zemřelo 82 553 lidí, zatímco se narodilo pouze 69 219 dětí.
Za tři čtvrtletí letošního roku bylo uzavřeno 41 499 sňatků. Ve stejném období rovněž proběhlo 14 396 rozvodů.
S
Česká pošta doporučuje do kdy je třeba dát vánoční dárky do přepravy
12.12.2023
Česká pošta v pondělí oznámila, že balíky, které přijme do přepravy do středy 20. prosince, by měla zvládnout doručit do Vánoc. Lidé tak mají ještě více než týden na to, aby si zajistili, že budou mít dárky včas pod stromečkem. "Česká pošta doporučuje předat balík do přepravy České pošty do středy 20. prosince," uvedl mluvčí státního podniku Matyáš Vitík. Štědrý den, kdy se ve většině tuzemských domácností předávají dárky, letos připadá na neděli 24. prosince.
Podle Vitíka platí, že i v případě balíků předaných do přepravy po uvedeném datu vyvine pošta maximální úsilí, aby byly doručeny včas v mezích stanovených poštovními podmínkami. "V případě nezastižení klienta na jeho adrese bude balík standardně uložen na ukládací poště zákazníka, pokud si nezvolí jinou z nabízených možností," dodal. Česká pošta na podzim představila plán transformace, který počítá s finanční stabilizací podniku i sesterské Balíkovny, která převezme logistickou část či fungování sítě poboček jako kontaktního místa pro komunikaci občanů se státem. Pošta ho chce realizovat v následujících měsících, aby mohla od roku 2025 fungovat podle nové licence. Transformační opatření by měla vést k tomu, že od roku 2026 bude provozní hospodaření České pošty ziskové. Podnik už snížil odhad výše letošní ztráty z červnových 1,5 miliardy na současných 900 milionů korun.
S
Opuštěné rodinné vily i vinice propadnou státu
22.11.2023
Přes 140 tisíc nemovitostí na Nový rok propadne státu. To proto, že se úřadům nepodařilo najít jejich právoplatného vlastníka nebo dědice. Často to jsou zarostlá pole, ale i zapomenutá rodinná sídla. Stát tak radí lidem, aby si raději ověřili, zda jim některá ze zapomenutých nemovitostí náhodou nepatří. Aktuálně.cz přináší vyhledávač, který vychází z nejčerstvějších zveřejněných dat.
Po desetiletí lidé jen spekulovali, komu dům se zahradou v malé obci na Plzeňsku patří. Záznamy končily někdy v poválečném období, od té doby byl spoluvlastník domu veden jako neznámý.
Před nedávnem se ale podařilo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových případ rozlousknout. Jeho pracovníci zjistili, že dům patřil Vlastě Novákové, později Moravcové. Tedy manželce generála Františka Moravce, jednoho z vůdců československého odboje za 2. světové války a strůjce operace Anthropoid.
"V roce 2022 byly ostatky Františka Moravce převezeny do jeho rodné Čáslavi. Úřad získal kontakt na vnučku manželů Moravcových a podal podnět k zahájení dodatečného dědického řízení. Majetky se tak mohou vrátit zpět do rukou dědiců tohoto národního hrdiny," uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Podobně dobrý konec potkal i téměř 60 tisíc dalších pozemků a nemovitostí s nevyjasněnými vlastníky, kterými se od roku 2014, kdy začal platit nový katastrální zákon, úřad zabýval.
B
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz/domaci/)