Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Sáhneme si kvůli éře elektromobilů hlouběji do peněženek?
25.09.2023
Nedávno ukončený Mnichovský autosalon, který ukázal stále se zvětšující náskok zejména čínských výrobců, a i další studie o auto segmentu, otevírají stále naléhavěji řadu otázek. Kolik vlastně budou stát auta? A obstojí evropský automobilový segment v rychle rostoucí konkurenci? Nebo může automobilový prodej potkat stejný trend jako třeba v potravinářství, kdy si lidé budou jen ve větší míře kupovat nové vozy v nějakých cenových akcích? A kdy se třeba srovnají ceny elektromobilů s cenami aut se spalovacím motorem?
„Trend zvyšování ceníkových cen osobních vozů v České republice je s postupně odeznívajícími překážkami v dodavatelských řetězcích na ústupu,“ konstatovala nedávno ve své studii poradenská společnost EY. Podle této zprávy dnes můžeme na trhu s novými vozidly pozorovat stagnaci cen a vzrůstající nabídku akčních modelů, které jsou pro zákazníky cenově příznivější.
Cenový index EY tak konstatuje, že při zohlednění vývoje inflace, lze v porovnání s předchozím obdobím pozorovat snížení reálných cen aut, které poklesly o procento. „Vývoj reálných cen automobilů se tak ubírá jiným směrem, než je tomu v případě řady jiných produktů, a to přesto, že výrobci a jejich dodavatelé čelí rostoucím cenám vstupů včetně materiálů, práce a energií,“ konstatuje studie.
Zpráva dále říká, že v současné době lze obecně největší nárůst cen pozorovat u plug-in hybridních vozů, dále u vozů s pohonem na LPG a méně znatelného růstu cen se dočkaly i vozy s naftovým pohonem. To ceny automobilů s benzinovými motory podle EY stagnovaly, u vozů s hybridním pohonem došlo k poklesu cen...
B
V Česku se objevily falešné exekuce
15.09.2023
Na českém trhu v minulých týdnech zesílil další typ podvodu, jak získat přístup k citlivým údajům. Na náhodně generovaná telefonní čísla byla zasílána SMS informující o neuhrazeném dluhu a vyzývající ke kontrole případné exekuce na velmi precizně připravených webových stránkách s platným certifikátem. Ty ale byly podvodné a jejich cílem bylo vylákat z netušících lidí pomocí bankovní identity či identity občana přístup k jejich účtům a dalším informacím. Vyplývá to z poznatků české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na fraud management, tedy prevenci vzniku podvodů v reálném čase.
„Jednalo se o velmi sofistikovaný a dobře připravený podvod, jak získat přístup k těm nejcitlivějším údajům. Použitý jazyk i prostředky mohly občana velmi snadno zmást a přinutit, aby se na podvodné stránky přihlásil. Web, který byl podle dostupných údajů registrován v Rusku, navíc fungoval téměř dva dny, během kterých mohli útočníci informace sbírat. Podobných podvodů je přitom čím dál více a jsou stále propracovanější,“ říká Kamil Mahdal, zakladatel a CEO společnosti Analytics Data Factory, která je expertem na správu a využití firemních dat.
Celý podvod fungoval tak, že na telefonní číslo přišla SMS upozorňující na neuhrazený dluh a odkazující na web, kde bylo možné vše zkontrolovat. Jakmile dotyčný klikl na stránku, zobrazila se mu nabídka ověření exekucí pomocí identity českých bank, přes které mohl kontrolu provést. Přihlásit se mohl prostřednictvím bankovní identity nebo identity občana. Podvodníci se tak obratem mohli dostat k citlivým údajům občana a data různým způsobem zneužít.
Za povšimnutí stojí především fakt, že celé stránky byly dokonale redigované, s platným certifikátem, a navíc integrovaly podvodné přihlašovací obrazovky většiny bank na českém trhu. Jednalo se v podstatě o agregační podvodný portál, který přirozeně a efektivně obchází situaci, kdy útočníci neznají konkrétní banku návštěvníka,“ říká Jiří Mojžíš, expert na fraud management a technický ředitel společnosti Analytics Data Factory.
S
Africká unie bude členem skupiny největších ekonomik G20
12.09.2023
Lídři zemí skupiny největších ekonomik G20 se shodli, že do tohoto bloku přizvou Africkou unii. Na úvod summitu G20 v Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí. G20 sdružuje především jednotlivé státy.
Jediným regionálním uskupením s členstvím byla dosud Evropská unie a jediným stálým členem z Afriky byla Jihoafrická republika s asi 58 miliony obyvatel, což představuje kolem čtyř procent africké populace. Po letech diplomatických snah Afričanů tedy bude mít na významném mezinárodním fóru zastoupení i dalších 54 afrických zemí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku i v zahraničí dál roste
11.09.2023
Za první pololetí se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo zhruba 5,4 milionu turistů z Česka, což je meziročně o sedm procent více. Proti covidovým rokům vzrostl i počet cest do zahraničí, nejčastěji do Chorvatska, Řecka, výrazně roste také zájem o Polsko.
Ve srovnání s obdobím před covidovou krizí naopak stále přetrvává úbytek zahraničních turistů v Česku. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR. Cestování českých turistů v tuzemsku podle místopředsedy Asociace Petra Krče zaznamenalo historický rekord. Podle něj se tak letos udržel zájem nastavený za covidu-19, kdy bylo cestování do zahraničí omezeno. V České republice byl podle asociace zájem o cesty do Prahy, často v podobě krátkých víkendových výletů. Nejdéle pak svou dovolenou tráví lidé v Karlovarském, Královéhradeckém nebo Olomouckém kraji. Láká je tam hlavně potenciál pěší turistiky a kulturního a přírodního bohatství. Velký zájem je podle asociace také o ubytování s domácími mazlíčky.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)