Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Západ odřízne velké ruské banky od globálních trhů
28.02.2022
Ruská agrese proti Ukrajině trvá už třetí den. Vedle dodávek zbraní z některých států NATO přicházejí Spojené státy, Evropská unie a jejich další spojenci s několika vlnami koordinovaných sankcí. Jejich cílem je tlačit na okolí prezidenta Vladimira Putina, aby válku zastavil.
Sankce mířící na ruské banky a finanční sektor mají odříznout jeho režim od financování na hlavních světových trzích a časem i oslabit ruské hospodářství. Nejsilnější krok – odříznutí Ruska ze systému mezinárodních platech SWIFT – zatím evropští ani američtí politici neudělali. Na sankční seznam se ale přidala přímo jména prezidenta Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
V
Novela pandemického zákona
25.02.2022
Vládní koalice i přes protesty ANO a SPD prosadila ve sněmovně novelu pandemického zákona v legislativní nouzi. Norma, která dává vládě do rukou nástroje pro kontrolu pandemie, zamířila do Senátu, ten ji zamítl těsným poměrem 32 z 61 přítomných senátorů. Zákon zamířil zpátky k projednání do dolní komory parlamentu. Jednání poslanců se opět protáhlo, kvůli vleklým obstrukcím ze strany SPD. Obě vládní koalice nakonec po 37 hodinách zákon prosadily. Prezident pandemický zákon podepsal, ten tak vchází v platnost. V novele jsou nově vyjmenované specifické oblasti, které vláda může v případě pandemické pohotovosti omezit.
Vláda bude smět omezit provoz obchodů, obchodních center, trhů a tržišť například omezením jejich otevírací doby. Novela se týká také všech typů škol, které mohou být omezeny a jimž vláda bude moci přikázat pravidelné testování podobně jako firmám a podnikatelům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Upravený zákon také obsahuje ustanovení o krizovém ošetřovném. Vláda naopak nebude smět podle tohoto zákona podniky úplně zavřít, zrušit akce, omezit pohyb, omezit shromažďování, nařídit pracovní povinnost nebo zavřít hranice, k tomu je stále potřeba vyhlásit nouzový stav. Zákon konkrétně nezmiňuje zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, vláda ovšem bude smět stanovit podmínky, ať už jakékoli, pro konání různých akcí či třeba trhů. Vláda se rozhodla z původní novely vypustit ustanovení, že by kromě ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic dostala pravomoc vyhlašovat opatření i ministerstva obrany a vnitra. Maximální hranice všech postihů, které mohou úřady za porušení zákona uložit, bude nejvýše 600 tisíc korun místo současných tří milionů. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800 tisíc korun.
S
(Zdroj: https://www.e15.cz/)
Ruské akcie klesly téměř o 50 procent, rubl je na historickém minimu
25.02.2022
Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimum se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu Kč).
Index MOEX, který je denominovaný v rublech, dopoledne klesl na moskevské burze až pod 1682 bodů, což je proti středečnímu závěru kolem 3085 bodů propad o 45 procent. Později ztrátu zmírnil na 30 procent a nacházel se blízko 2181 bodů.
Dolar mezitím vystoupil těsně k 90 rublům, kde ještě nikdy nebyl. Krátce před polednem středoevropského času se prodával za 84,95 rublu, a vykazoval tak růst o 3,9 procenta. Kurz ale prudce kolísá na obě strany. Před rokem se dolar prodával asi za 70 rublů.
V
Praha od března zakáže podomní prodej elektřiny a plynu
22.02.2022
Nové nařízení, které reaguje na situaci na trhu po konci některých dodavatelů energií, v pondělí schválili městští radní. Proti původnímu znění zákaz na základě došlých připomínek zahrnuje i prodej elektřiny nebo plynu na veřejných místech mimo obchodní prostory. Loni v říjnu ohlásila konec činnosti skupiny Bohemia Energy, která v Česku dodávala energie zhruba 900 tisícům klientům.
Následovali další drobní dodavatelé. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí v dokumentu, kteří v pondělí schválili pražští radní. V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický není podle magistrátu aplikovatelný. Nové nařízení vychází z novely energetického zákona, která obcím umožnila konkrétně prodej energií zakázat. Za porušení bude od března hrozit pokuta pokutu do výše 100 tisíc korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)