Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Tržby realitních firem v Česku loni vzrostly i navzdory koronaviru
18.01.2021
Navzdory opatřením proti šíření koronaviru tržby realitních firem v Česku loni meziročně vzrostly, u některých více než o desetinu. Kvůli zvýšené poptávce mírně stoupl i počet makléřů. Zájem kupujících přechodně opadl pouze v několika týdnech po vyhlášení nouzového stavu v polovině března. Vyplývá to z vyjádření zástupců realitních firem.
"Celkem jsme v loňském roce navýšili obrat meziročně o 13,5 procenta, což je na situaci, která v celé republice panovala, naprosto neuvěřitelné. Nakonec jsme skončili na obratu čítajícím přesně 900 milionů korun," uvedl generální ředitel společnosti Re/Max Jan Hrubý.
Šok podle něj nastal pouze v březnu, jinak byl zájem lidí o nemovitosti velký. Ať už šlo o nemovitosti na investici nebo například chalupy.
"Loňský rok nebyl pro řadu profesí jednoduchý. My jsme však makléře nabírali a meziročně se nám podařilo zvýšit počet nových kolegů o osm procent, tedy o skoro stovku nových makléřů," doplnil Hrubý.
V
Zásilkovna ukončí spolupráci s Českou poštou
13.01.2021
Zásilkovna ukončí k 31. lednu spolupráci s Českou poštou. Podle svého vyjádření není firma spokojena s neustále se zvyšujícími cenami za služby pošty ani s jejich kvalitou.
Zásilkovna pro Českou poštu zajišťovala službu první míle. Díky tomu mohly e-shopy podávat zásilky určené pro Českou poštu na jakémkoliv výdejním místě Zásilkovny v České republice. Tyto balíky pak firma třídila a následně předávala poště v jejích hlavních třídicích depech. Tímto způsobem předala Zásilkovna na 600 tisíc zásilek.
V
Tesla loni vyrobila přes půl milionu elektromobilů
05.01.2021
Automobilce Tesla se rok 2020 vydařil. V červnu se společnost Elona Muska nejdříve stala nejhodnotnějším výrobcem aut na světě, za celý rok pak loni v produkci elektromobilů poprvé pokořila hranici půl milionu. Vyrobila jich 509 737, což byl meziroční nárůst o 36 procent.
Dokonalý úspěch to ale není. Na trh se Tesle podařilo dodat "jen" 499 550 vozů, prodejní cíl byl minimálně 500 tisíc. Čísla se nicméně ještě mohou změnit po zveřejnění celkových výsledků společnosti na konci ledna, píše americký web zaměřený na technologie The Verge.
V
Platby kartou přes internet mají od ledna nová pravidla
22.12.2020
SMS kód už nebude stačit. Placení kartou na internetu bude od nového roku bezpečnější. Ovšem zároveň složitější pro klienty, kteří nemají chytrý telefon nebo nevyužívají internetové bankovnictví. Doposud jim stačilo například při nákupech v e-shopech vyplnit údaje z karty a zadat potvrzující SMS kód.
Od ledna budou muset přidat ještě další ověření. V současnosti při platbě na internetu většinou lidé zadávají číslo karty, dobu platnosti a tři číslice ze zadní strany u proužku s podpisem. Pak systém požádá o zadání jednorázového kódu, který přijde SMS zprávou na mobilní telefon. Evropská směrnice PSD2 požaduje silnější ověření. Klade požadavek na použití dvou ze tří autentizačních faktorů. "Jedním z nich je něco, co uživatel ví, například heslo, PIN. Druhým je něco, co uživatel vlastní, tedy například mobilní telefon. A třetí faktor je něco, co uživatel je, tedy biometrický údaj. Potíž stávající praxe je v tom, že SMS se počítá do stejné kategorie jako samotný telefon, tedy něco, co uživatel vlastní. Je proto potřeba přidat k ověření ještě jeden faktor," vysvětluje technologický konzultant z PwC Martin Huňka.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)