Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Stát půjčí ČEZ na dostavbu bloku v Dukovanech
29.05.2020
Stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku. Na čtvrteční tiskové konferenci po středečním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ. Očekávaná suma v současných cenách je šest miliard euro (zhruba 162 miliard korun), řekl po tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Babiš uvedl, že smlouvy před schválením představí všem předsedům parlamentních stran. Materiál by podle něj měla vláda projednávat asi koncem června. "Týden před zasedáním vlády já pozvu všechny předsedy politických stran, které jsou zastoupené ve Sněmovně, aby se měli možnost se smlouvami seznámit, bude prezentace," řekl. Zdůraznil, že stavba elektrárny je dlouhodobý projekt, který nebude realizovat současná vláda.
Internet nahrazuje Evropanům reálný život
22.05.2020
Na 57 procent evropských spotřebitelů na internetu v dubnu nakupovalo více než v měsících před nouzovým stavem. Také poskytovatelé virtuálních zážitků, jako jsou lekce fitness, platformy pro sledování TV a filmů nebo internetové vzdělávací kurzy, zaznamenali během omezení rekordní počty předplatitelů. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti Mastercard mezi 12 500 respondenty v 15 zemích.
Vedle videohovorů s blízkými, které uvedlo 75 procent respondentů, bylo nejpopulárnějším virtuálním zážitkem sledování televize nebo filmů v rámci on-line předplatného, kterému se věnovalo 58 procent Evropanů. Více než čtvrtina se účastnila on-line cvičení a 24 procent navštěvovalo ve virtuálním prostoru muzea či jiná zajímavá místa. Výdaje za virtuální zážitky zvýšil každý třetí Evropan. Aktuální situace vedla také k větší štědrosti. Za poslední měsíc více než čtvrtina respondentů věnovala prostřednictvím on-line převodu peníze na dobročinné účely. Přitom 14 procent uvedlo, že to bylo poprvé, co takto přispěli.
Kraje a obce chtějí po Babišovi desítky miliard
06.05.2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) se bude muset v těchto dnech zabývat dvěma žádostmi, aby poslal miliardy krajům a obcím. Ty mají připravené investiční projekty nejrůznějšího druhu od cyklostezek po zateplení škol, mnohé mohou zahájit už v létě a tím rozhýbat ekonomiku utlumenou epidemií koronaviru.
První žádost zašle předsedovi vlády zkraje týdne Sdružení místních samospráv, které podpoří také několik hejtmanů − například liberecký hejtman Martin Půta (SLK) nebo pardubický Martin Netolický (ČSSD). S druhou výzvou přijde hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Požádá Babiše o videohovor, v němž ho za kraje požádá celkem o osm miliard na letošní a příští rok, a to na opravy silnic druhé a třetí třídy. "Pokud premiér chce rozhýbat ekonomiku, ať se podívá, jak to vypadalo během krize v letech 2009 či 2010. Kraje tehdy udržely mnohé firmy nad vodou, protože investovaly do silnic a dalších věcí," argumentuje Běhounek.
Avast věnuje na boj s koronavirem přes 600 milionů korun
01.05.2020
Výrobce antivirového softwaru Avast věnuje na celosvětový boj s pandemií nového koronaviru 25 milionů dolarů (zhruba 625 milionů korun). Peníze půjdou především na rozšíření testování a vývoj vakcíny proti nákaze. Největší částku, 12 milionů dolarů, pošle česká firma programu Covid-19 Therapeutics Accelerator, který v březnu založila Nadace Billa a Melindy Gatesových.
"Jedině systematický a dobře financovaný přístup k testování, léčbě a vakcinaci povede k uvolnění karanténních opatření a v konečném důsledku k záchraně více životů a minimalizaci ekonomických ztrát," uvedl ve středu na firemním blogu generální ředitel společnosti Ondřej Vlček. Ten se do programu Covid-19 Therapeutics Accelerator dokonce osobně zapojí jako člen rady investorů. Dalších osm milionů dolarů pošle Avast přes svou nadaci světové organizaci CEPI, která zkoumá a vyvíjí vakcínu proti koronaviru. I za tímto projektem stojí zakladatel společnosti Microsoft a druhý nejbohatší muž světa Bill Gates. CEPI by ráda představila účinnou a celosvětově dostupnou vakcínu nejpozději za 18 měsíců.