Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Inspektoři nevpustili do Česka zásilku čajů z Číny
04.08.2019
30 000 dávek čajů obsahovalo pesticidy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustila na vnitřní trh Česka, respektive Evropské unie, zásilku čaje z Číny.
Odebrané vzorky překračovaly povolené limity u dvou typů pesticidů, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. V zadržené zásilce bylo asi 31 200 dávek čaje. Nevyhověly dvě šarže, šlo o čaje s názvy "Fujian Green Tea Snail" a "Guangdong Mi Lan Xiang H-M". U vzorku prvního z čajů prokázala analýza přítomnost pesticidu buprofezin v množství 0,21 miligramu na kilogram, limit je 0,05 mg/kg. A také přítomnost pesticidu tolfenpyrad v množství 0,51 mg/kg, kdy stanovený limit je 0,01 mg/kg. U vzorku druhého čaje analýza odhalila pesticid buprofezin v množství 0,39 miligramu na kilogram a tolfenpyrad v množství 0,96 mg/kg.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pražské letiště nedokáže vytěžit zájem o létání
25.07.2019
Poláci ho předbíhají, Maďaři dohání. Letiště Václava Havla v Praze v letošním prvním pololetí odbavilo přes 7,8 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o pět procent. V porovnání s ostatními většími letišti ve střední Evropě však Praha zaostává. V Budapešti, Vídni, Berlíně i Varšavě rostl počet cestujících rychleji.
Na letišti ve Varšavě a Budapešti, které jsou velikostí srovnatelné s Prahou, rostl počet cestujících v obou případech o zhruba sedm a půl procenta. Zatímco varšavské letiště předběhlo to pražské už v roce 2017, budapešťské letiště za Prahou v počtu odbavených lidí stále zaostává. Rozdíl se ale rychle snižuje.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Objem sázek v ČR stoupá
23.07.2019
Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy.
Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58%), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 %). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Úřady omezují nová povolení ke stavbě studní
23.07.2019
Doby, kdy byla studna na soukromém pozemku budována jako jistota vlastního zdroje, ze kterého lze čerpat vodu prakticky neomezeně, jsou na některých místech v Česku v nenávratnu.
Na povolení ke stavbě a následnou realizaci se čeká skoro rok a podmínky, za kterých se smí studna nakonec používat, mohou letos žadatele nepříjemně překvapit.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)