Místní poplatky – navrhované zvýšení
11.09.2018
Místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a místní poplatek z ubytovací kapacity jsou příjmem obcí. Tyto příjmy by údajně měly kompenzovat náklady, které obec vynaloží v souvislosti s cestovním ruchem a službami s ním spojenými, např. na likvidaci odpadů, rozvoj infrastruktury, péči o veřejnou zeleň a prostranství.
Je jistě pravda, že péče o veřejná prostranství, vzhled obce je náročnější a nákladnější zvláště v lázeňských městech, však většinou také hezky vypadají, ale i v mnoha rekreačních oblastech. Navíc prý obce, jak tvrdí Ministerstvo financí, ve většině případů prostřednictvím svých informačních center poskytují návštěvníkům různé propagační materiály, turistické průvodce, seznam pořádaných akcí, mapy apod. Zjednodušeně lze konstatovat, že účelem předmětných ubytovacích poplatků je především přispět na zvýšené náklady obcí v souvislosti se soustředěným turistickým ruchem. Dojde ke zvýšení poplatku, zvýšení maximální hranice sazby (přesnou výši poplatku si určí obec sama), má dojít postupně ve dvou fázích. V první fázi, tj. od účinnosti zákona do konce roku 2020, bude maximální hranice sazby poplatku z pobytu činit 21 Kč, což odpovídá součtu maximálních sazeb obou dosavadních stávajících místních poplatků, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt (15 Kč) a poplatku z ubytovací kapacity (6 Kč). V druhé fázi, která nastane od 1. ledna 2021, bude maximální hranice sazby poplatku z pobytu navýšena na 50 Kč.
Systém zpětného odběru skleněných obalů je mimořádně úspěšný
11.09.2018
Pro výrobce je také ekonomicky výhodný. K opakovanému použití se vrací skoro sto procent distribuovaných pivních lahví. V průměru osm až desetkrát za dobu své životnosti se podle zjištění LN vrátí do pivovaru k opětovnému naplnění jedna do obchodu vyslaná pivní lahev.
Výrobci jako jeden muž shodně tvrdí, že sklo je pro pivo z hlediska uchování chuťových a senzorických vlastností nejen ideální obal, ale znamená také ekonomické úspory. A Češi systém placení záloh po těch mnoha desítkách let, co u nás funguje, využívají v hojné míře. Pivovarům se vrací kolem 98 procent všech na trh uvedených lahví.
Do konce roku si čtvrt milionu lidí musí vyměnit řidičáky
09.09.2018
Mnoho lidí, kterým letos vyprší platnost řidičských průkazů, s výměnou otálí. Do konce roku jde ještě o více než 250 tisíc řidičů. Na některých úřadech tedy hrozí fronty. Letos si musí po deseti letech vyměnit řidičský průkaz téměř 626 tisíc řidičů.
Za prvních osm měsíců roku 2018 už o výměnu dokladu požádalo 375 tisíc osob, kterých se to týkalo. Stále tedy zbývá během letoška vyměnit ještě více než 251 tisíc průkazů. S ohledem na krátkou lhůtu a shon před koncem roku tak hrozí, že se na některých exponovaných úřadech s rozšířenou působností budou tvořit fronty. Jen v říjnu vyprší platnost dalším téměř 48 tisícům řidičských průkazů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)