ČVUT otevřela v Praze laboratoř pro práci s drony
12.02.2018
Novou laboratoř pro výuku a vývoj v oblasti dronů otevřela Katedra měření Fakulty elektroniky ČVUT-FEL pod názvem ČVUT Drone Academy Laboratoř bezpilotních prostředků. Počínaje současným semestrem se tu budou studenti seznamovat s praktickou stránkou perspektivní technologie bezpilotních prostředků.
Bezpilotní létající prostředky představují trh, který se vyvíjí eplozivním tempem - světové statistiky se liší podle zdrojů, ale všechny se shodují na dramatickém růstu. Například podle agentury Gartner se loni prodalo 2,2 milionu komerčních dronů a obrat činil 4,5 miliardy dolarů. Jen v USA dosáhl v loňském roce trh s komerčními drony (firemními, pro zábavu a pro veřejný sektor) obratu 2,5 milionu dolarů a dál dramaticky poroste. Podle amerického úřadu pro civilní letectví FAA (Federal Aviation Administration) to v roce 2020 bude už okolo 7 milionů dolarů. Jde tedy o mimořádně perspektivní obor s dobrými možnostmi uplatnění a ČVUT chce držet krok s jeho vývojem. "Nová laboratoř spadající pod katedru měření po nás znamená velký krok vpřed," vysvětluje její vedoucí Jan Roháč. "Rozšiřuje možnosti praktického testování výsledků vědecko-výzkumných činností a zároveň bude studentům umožňovat si zalétat, naučit se, jak se drony ovládají a co je nutné znát k jejich provozu." Laboratoř by neměla sloužit jen pro potřeby Fakulty elektrotechnické, ale otevírá se všem studentům napříč ČVUT. Ti se mohou na její činnosti podílet i v rámci mimoškolních aktivit, které pro ČVUT Drone Academy chystá. Budou se zde také řešit výzkumné úkoly, zejména v oblasti avioniky a autonomního provozu a navigace. V současnosti se laboratoř zabývá především navigačními systémy pro ultralehká letadla nebo pro drony, které létají i mimo dosah signálu satelitních družicových navigačních systémů GNSS (Global Navigation Satellite System).
Masa se loni v Česku vyrobilo méně
01.02.2018
Produkce masa v Česku loni klesla o 2,5 procenta na 437 835 tun. Výroba se snížila především u vepřového masa, které představuje téměř polovinu produkce.
Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Podle Potravinářské komory jsou loňské výsledky živočišné výroby alarmující. A podobně Agrární komora varuje, že pokles živočišné výroby a pouze mírný růst cen není pro producenty do budoucna motivační.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Největší krádež kryptoměn v historii
29.01.2018
Jedna z největších japonských burz s digitálními měnami Coincheck přišla kvůli útoku hackerů o 58 miliard jenů (530 milionů dolarů / 10,8 miliardy korun). Pokud bude tato suma potvrzena, půjde o dosud největší krádež kryptoměn na světě, uvedl server BBC.
Burza zastavila vklady a výběry digitální měny NEM a posléze i všech kryptoměn s výjimkou bitcoinu. Její představitelé na tiskové konferenci sdělili, že znají digitální adresu místa, kam byly peníze poslány, a že pro odškodnění investorů udělají vše. Burza v neděli oznámila, že zhruba 260 000 vlastníků této kryptoměny odškodní v japonských jenech. Nyní pracuje na harmonogramu a přesném způsobu výplaty. Japonský úřad pro kontrolu finančního trhu FSA varoval všech zhruba 30 tamních burz s kryptoměnami před dalšími kybernetickými útoky. kromě toho zvažuje, že burzu Coincheck potrestá.