Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Největší krádež kryptoměn v historii
29.01.2018
Jedna z největších japonských burz s digitálními měnami Coincheck přišla kvůli útoku hackerů o 58 miliard jenů (530 milionů dolarů / 10,8 miliardy korun). Pokud bude tato suma potvrzena, půjde o dosud největší krádež kryptoměn na světě, uvedl server BBC.
Burza zastavila vklady a výběry digitální měny NEM a posléze i všech kryptoměn s výjimkou bitcoinu. Její představitelé na tiskové konferenci sdělili, že znají digitální adresu místa, kam byly peníze poslány, a že pro odškodnění investorů udělají vše. Burza v neděli oznámila, že zhruba 260 000 vlastníků této kryptoměny odškodní v japonských jenech. Nyní pracuje na harmonogramu a přesném způsobu výplaty. Japonský úřad pro kontrolu finančního trhu FSA varoval všech zhruba 30 tamních burz s kryptoměnami před dalšími kybernetickými útoky. kromě toho zvažuje, že burzu Coincheck potrestá.
Počet e-shopů v Česku stále roste
24.01.2018
Do online prodeje vstupují kamenné obchody. V Česku je v přepočtu na obyvatele již nyní nejvíce e-shopů v Evropě a jejich počet dál poroste. Stále více kamenných řetězců začíná prodávat on-line.
Regulace hazardu
19.12.2017
Hazard byl v Česku přebujelý. Už však zmizela třetina automatů a příští rok se odstraní další, slibuje končící náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
V roce 2018 má zákon tvrdě dopadnout i na kamenné provozovny. Kdo bude chtít dál provozovat automaty, musí získat novou licenci a pořídit si nový IT a kamerový systém.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Cena bitcoinu klesla až na devět tisíc dolarů
01.12.2017
Cena digitální měny bitcoin dnes na platformě Bitstamp sestoupila až na 9000 dolarů (zhruba 193 000 korun). Od středečního výstupu na rekordních 11 395 dolarů tak nejznámější kryptoměna ztratila více než pětinu hodnoty.
Po propadu na 9000 dolarů bitcoin část ztrát smazal a pohyboval se kolem 9200 dolarů. Od začátku roku si tak v 15:00 SEČ stále připisoval zhruba 850 procent. Skeptici upozorňují, že růst hodnoty bitcoinu představuje klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo s ekonomikou. K největším kritikům patří šéf americké investiční banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.