Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Nový Občanský zákoník
05.09.2014
Nový Občanský zákoník čekají už brzy dvě až tři vlny velkých úprav. A to dost zásadně. Větší či menší zásah se může dotknout každého desátého z více než tři tisícovek paragrafů, které mají řešit každou situaci v životě – od dědictví, pronajímání bytů, změny ve firmách až po odškodňování nebo drobné sousedské spory. Zákoník, který vznikal dlouhých dvanáct let, má podle vedení ministerstva spravedlnosti tolik chyb, že potřebuje velký zásah. Pokud projde sněmovnou, měly by být účinné nejdřív od poloviny příštího roku, spíše ale od ledna 2016.
Hodnotu si nejlépe udrží auta na plyn
05.09.2014
Zástupci automobilek nyní obcházejí firemní zákazníky a snaží se jim nabízet vozidla na zemní plyn. Jejich provoz podle kalkulací vychází ještě výhodněji, než naznačuje spotřeba a cena plynu. Leasingové společnosti ve svých kalkulacích počítají s tím, že provozní náklady budou hrát u ojetin ještě větší roli a zákazníci budou ochotni za plynová auta zaplatit více než za naftová.
Novela zákona o pedagogických pracovnících
02.08.2012
Zákon o pedagogických pracovnících upravuje předpoklady pro výkon činnosti pedagogického pracovníka, předpoklady pro výkon činnosti ředitele školy a školského zařízení, pracovní dobu pedagogických pracovníků a stanoví systém dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků včetně obecných zásad jejich kariérního systému.
Novela zákona o PP přináší především změny v získávání odborné kvalifikace, jejichž cílem je zajištění větší prostupnosti mezi některými kategoriemi pedagogických pracovníků a navrhuje novou úpravu odborné kvalifikace pro ty kategorie pedagogických pracovníků, které odbornou kvalifikaci dosud upravenu neměly. Kvalifikace pro některé kategorie pedagogických pracovníků není v současné době stanovena vůbec, je obtížně dovozována výkladem. Dále přináší novou úpravu přímé pedagogické činnosti nad stanovený rozsah a zpřesňuje ustanovení týkající se akreditací vzdělávacích institucí a vzdělávacích programů v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Novela zákona o PP je poměrně rozsáhlá, kromě ostatního obsahuje celkem 47 změn zákona. Řada změn je legislativně technických, některé byly do textu zákona vloženy až v průběhu legislativního procesu na základě konkrétních požadavků ředitelů škol a pedagogických pracovníků.
Dovolená - změny
29.06.2012
Úprava zákoníku práce přinesla změny, které se týkají také dovolené.
Pro účely čerpání dovolené nebo proplacení nevyčerpané dovolené se již nerozlišuje mezi dovolenou v rozsahu do 4 týdnů a nad 4 týdny. Nevyčerpanou dovolenou nebude nastupovat zaměstnanec tzv. automaticky ze zákona, přičemž dovolená (v rozsahu do 4 týdnů) nevyčerpaná ani v následujícím kalendářním roce nebude propadat. Pokud zaměstnavatel neurčí dovolenou nejpozději do 30. 6. následujícího kalendářního roku, má právo určit si čerpání dovolené též zaměstnanec. Nebude-li dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, bude zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru.