Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Slovenská vláda vyhlásila nouzový stav
30.11.2011
Na úterním mimořádném rokování vláda SR schválila vyhlášení nouzového stavu v šestnácti nemocnicích Slovenska.
Někteří lékaři stahují své výpovědi, avšak ještě stále je ve výpovědním stavu okolo 2000 lékařů. Po rozhodnutí, pro které lékaře platí pracovní povinnost, jim to oznámí příslušný místní obvodní úřad. Lékař, který odmítne přijít do nemocnice k vykonávání své práce, porušuje zákon a může být sankcionovaný. Nouzový stav je však možné vyhlásit maximálně na 90 dní. Ministr zdravotníctví Ivan Uhliarik oslovil kromě České republiky i ostatní sousední země a požádal o pomoc. Avšak v prvé řadě Ministerstvo zdravotnictví SR chce upřednostnit potenciál slovenských lékařů.
Zákoník práce přináší změny
23.11.2011
Vládní koalice definitivně schválila novelu zákoníku práce.
Od 1. ledna 2012 vstoupí v platnost významná a rozsáhlá novela zákoníku práce, která přináší mnoho drobnějších i větších změn. Jejím cílem je hlavně zpřizpůsobení se trhu práce, zpřehlednění ustanovení a usnadnění orientace v zákoníku.
V pondělí prezident odvolá vládu
14.10.2011
Odvolání vlády je určeno na 17. 10. 2011, jak bylo zveřejněno po dnešním setkání prezidenta s premiérkou.
V pondělí 17. října 2011 prezident Ivan Gašparovič oficiálně odvolá dosavadní vládu. A ani sestavením dočasné "úřednické" vlády do předčasných voleb, které sa mají uskutečnit 10. března, nezmocní vládu Ivety Radičové.
Dnes začalo každoroční udělování Nobelových cen
03.10.2011
První Nobelova cena za fyziologii nebo medicínu je již udělena, týká se výzkumu imunitního systemu.
Nobelovou cenou jsou každoročně oceňovány vědecké výzkumy, technické objevy i přínos pro lidstvo. Prvními oceněnými jsou, za objev, který se týká aktivace vrozené imunity, Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann, jakož i Ralf M. Steinman za objev dentrických buněk a jejich úkolu v získané imunitě, který se tohoto udílení cen údajně nedožil. Laureáti dostávají medaili, diplom a také finanční odměnu 10 miliónů švédskych korun.