Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Elektromobilky jsou černé díry na peníze. Volvo přestane financovat Polestar
02.02.2024
Švédská automobilka Volvo Cars přestane financovat svůj dceřiný podnik Polestar Automotive specializovaný na elektrické vozy. S odvoláním na oznámení firmy o tom informoval server CNBC. Značky specializované na bateriové vozy se totiž ukazují být především žrouty peněz svých investorů.
Skupina oznámila, že možná předá řízení churavějící značky luxusních elektromobilů Polestar většinovému akcionáři Volvo Cars, kterým je čínská společnost Geely Holding. Akcie Volvo Cars v reakci zpevnily o více než 20 procent.
Je to v krátké době další případ, kdy významný výrobce přehodnocuje strategii v elekromobilitě. Francouzská automobilka Renault před několika dny oznámila, že ruší plán na uvedení své divize Ampere, specializované na vývoj softwaru a elektrických pohonů, na akciovou burzu. Podle firmy nyní pro tento krok, který avizovala před více než rokem, nejsou vhodné tržní podmínky...
B
Pro silnější střední zemědělce. Ministr přemýšlí o změně platby na první hektary
02.02.2024
Nejvíce znevýhodněnou skupinou mezi zemědělci jsou po novém nastavením dotací střední podniky, domnívá se na základě analýzy prvního roku fungování nových dotací ministr zemědělství Marek Výborný. Po roce proto předložil na koaliční jednání dotaz, jak jim více pomoci.
Jednou z myšlenek je, že takzvaná redistribuční platba, tedy platba na první hektary, z níž loni získali farmáři na každý z prvních 150 hektarů zhruba 3,5 tisíce korun, by se měla rozmělnit na větší plochu.
Peníze by mohly být až na prvních 500 hektarů, pokud by měl podnik dostatečnou živočišnou výrobu. Celková suma peněz by ale zůstala stejná, takže nejmenší zemědělci by tak nejspíš získali peněz méně.
Redistribuční platba byla v posledních dvou letech nejspornějším bodem mezi velkými a malými zemědělskými podniky. Stala se prakticky symbolem nové zemědělské politiky, kterou narychlo po svém nástupu předělala vládní pětikoalice. Velké podniky sdružené v Agrární komoře nebo v Zemědělském svazu uspořádaly kvůli tomu několik protestů.
Komora v závěru minulého týdne na zasedání ve Větrném Jeníkově rozhodovala o dalších protestech, na základě snahy ministra Výborného o změny v nastavení dotací zatím další protesty odložila. Spíš je bude koordinovat s kolegy napříč Evropskou unií...
B
Z obnovitelných zdrojů bude brzy pocházet třetina elektřiny, věří komora
31.01.2024
Více než pětina celkové spotřeby energie by v letošním roce už mohla pocházet z obnovitelných zdrojů, odhadují odborníci. Klíčem k dalšímu rozmachu solárních či větrných elektráren má podle nich být jednodušší povolovací řízení. Zásadní roli by v něm měl sehrát Dopravní a energetický stavební úřad, který začal fungovat od prvního ledna. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie ČR byl rok 2023 co do rozvoje většiny zdrojů úspěšný.
Zájem českých domácností, obcí i firem o obnovitelné energie rostl i v loňském roce. Hitem se staly fotovoltaiky, tepelná čerpadla a solární kolektory v bytových domech. Energetici například připojili do sítě pět nových větrných elektráren, což se stalo poprvé od roku 2019. Loni také v Česku vznikla první výrobna zeleného vodíku, konkrétně v Napajedlích. V tuzemsku je momentálně celkem sedm zařízení na výrobu biometanu...
B
Soud poslal do likvidace China Evergrande, nejzadluženějšího developera světa
30.01.2024
Soud v Hongkongu dnes poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky v objemu 328 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč) nejzadluženější developerskou firmou na světě. Agentura Reuters uvedla, že rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy.
Evergrande se stala nejvýznamnějším symbolem krize na čínském trhu s nemovitostmi, která vedla ke zpomalení hospodářského růstu a k mnoha bankrotům.
Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že firma ani více než dva roky po vyhlášení platební neschopnosti a několika soudních jednáních nedokázala nabídnout konkrétní plán restrukturalizace. Obchodování s akciemi firmy China Evergrande a jejích dceřiných společností China Evergrande New Energy Vehicle Group a Evergrande Property Services bylo po vyhlášení verdiktu pozastaveno.
Rozhodnutí připravuje podmínky k zahájení procesu, který bude podle očekávání zdlouhavý a komplikovaný s možnými politickými aspekty vzhledem k tomu, že je do něj zapojena řada úřadů. Globální investoři se také budou soustředit na to, jak budou čínské úřady přistupovat k zahraničním věřitelům v případě úpadku...
B