Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty

24.03.2025 Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Advokátní komora vydala varování před falešnými advokáty

21.01.2025 Česká advokátní komora (ČAK) vydala další varování před lidmi, kteří se vydávají za advokáty nebo vystupují jménem advokátní kanceláře. Novým trendem je to, že podvodníci obviňují adresáty e-mailů z porušování práv k duševnímu vlastnictví nebo porušení autorských práv. Předstírají při tom, že jsou právními zástupci České televize, Warner Music Group či Sony Music Entertainment. Uvedla to Hana Rýdlová z ČAK.
Zatímco předloni komora evidovala šest hlášení od advokátů ohledně zneužití jejich identity, loni jich bylo 37 a jen v uplynulém týdnu dalších sedm. Aktuálně ČAK varuje například před zneužitím údajů advokátních kanceláří PRK Partners, KVB nebo Kocián Šolc Balaštík. "Odesílatel se jménem KŠB nebo některého z jejích advokátů vydává za právního zástupce předního filmového centra nebo zábavního podniku a upozorňuje adresáta na porušení autorského práva, ke kterému mělo údajně dojít na adresátově prezentaci na facebooku," popsala advokátka Radka Felgrová z poslední jmenované kanceláře. Podle komory se podvodníci snaží lidi "okrást nebo vystrašit". ČAK doporučila, aby adresáti takové e-maily okamžitě smazali a neotevírali přílohy, protože advokáti tímto způsobem nekomunikují. Varovným signálem může být adresa odesílatele e-mailu za takzvaným zavináčem - advokátní kanceláře totiž mají své vlastní adresy, nerozesílají poštu prostřednictvím Seznam.cz nebo gmail.com. V případě jakýchkoliv pochybností si veřejnost může ověřit uvedené jméno advokáta či advokátní kanceláře přes vyhledávač na webu ČAK. Komora také na webu v sekci Aktuality zveřejňuje oznámení od advokátů, jejichž údaje podvodníci zneužili.
K
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Měnový fond zlepšil výhled letošního růstu ekonomiky

20.01.2025 Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,3 procenta, dosud počítal s růstem o desetinu procentního bodu nižším. Uvedl to v aktualizaci svého podzimního výhledu.
Výrazně lépe si proti minulé prognóze povedou Spojené státy, výrazně hůře naopak Německo. Stejné tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) jako letos MMF ve světě očekává i příští rok. Globální míra inflace letos podle měnového fondu zvolní na 4,2 procenta a v příštím roce klesne na 3,5 procenta. K normálu se inflace dříve vrátí ve vyspělých zemích, zatímco v mladých tržních ekonomikách a v rozvojových zemích návrat inflace k normálu potrvá déle.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Loni zemřelo na českých silnicích 438 lidí, nejméně od roku 1961

20.01.2025 Na českých silnicích zemřelo v loňském roce 438 lidí. Je to o 17 méně než v roce 2023. Počet obětí je nejnižší od roku roku 1961, od kdy policie vede statistiky. Dopravních nehod policisté zaznamenali 92 217, o 2728 méně než o rok dříve. Snížil se také počet těžce zraněných, kterých bylo 1609. Počet obětí dopravních kolizí podle prvního náměstka policejního prezidenta Tomáše Lercha sice v posledních letech klesá, Česko ale zatím neplní strategii, kterou si předsevzalo.
"Bohužel stále je to obrovské číslo," prohlásil náměstek. Strategie si určila, že by měl počet mrtvých při nehodách loni klesnout na 408. Meziročně mírně přibylo lehce zraněných. Podle policie jich bylo 23 917, o rok dříve o 35 méně. Zvýšila se i hodnota hmotných škod, dosáhla téměř osmi miliard korun. Nejtragičtějším měsícem byl s 48 oběťmi loňský říjen. Nejbezpečněji jezdili řidiči v březnu, kdy zemřelo při nehodách zemřelo 23 lidí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Jadernou energii čeká celosvětový návrat na výsluní

17.01.2025 Jadernou energii čeká díky růstu poptávky po elektřině celosvětově návrat na výsluní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o ni je podle zprávy IEA největší od ropné krize v 70. letech 20. století. Budovat jaderné kapacity se chystá více než 40 zemí.
Poptávku po elektřině pohání klimatická krize a s ní spojená nutnost zajistit nízkoemisní dodávky. Růst poptávky po elektřině zaznamenává nejen průmysl, ale bez elektřiny se neobejde ani provoz elektromobilů a datových center. Je také nezbytná při využívání umělé inteligence (AI). Podle IEA vystoupá letos produkce všech téměř 420 světových jaderných reaktorů na nové maximum. Přestože některé země jadernou energii postupně přestávají využívat nebo své elektrárny předčasně odstavují, celosvětová výroba elektřiny z jaderných elektráren roste. Japonsko produkci obnovuje, Francie dokončuje údržbu jaderných elektráren a v Číně, Indii, Koreji a Evropě se uvádějí do provozu nové reaktory. Jaderná energie se na celosvětové výrobě elektřiny podílí téměř deseti procenty a je po vodní energii druhým největším zdrojem nízkoemisní elektřiny. Posilování jaderné energetiky však do značné míry závisí na čínských a ruských technologiích a zdrojích, jako je uran, což v sobě skrývá riziko budoucích závislostí, uvedla IEA. Čína výrazně roste, zatímco země tradičně využívající jadernou energetiku, jako jsou Spojené státy a Francie, se potýkají se zpožděním a s nárůstem nákladů na modernizaci svých jaderných elektráren. Jadernou energetiku tradičně financují státy. Pro její rychlý rozvoj jsou ale zapotřebí také soukromí investoři, zdůraznila IEA.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner