Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
24.03.2025
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Většina Čechů i Slováků šetří. Za letošní Vánoce plánují utratit méně než loni
19.12.2022
Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent Čechů a 52 procent Slováků. Na 38 procent Čechů a 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. Ukazuje to průzkum mezi 4500 Čechy a Slováky pro společnost Patron GO.
"Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb," uvedl šéf společnosti Lukáš Vršecký.
Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 procent) a ponožkami (13 procent).
V
Počet odpojených odběratelů od elektřiny se letos snížil
14.12.2022
Největší distributoři v Česku odmítli spekulace o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Počet odpojení se podle jejich dat meziročně naopak snížil, a to o sedm až deset procent. Distributoři nyní ani neevidují zvýšený počet klientů, kterým by problémy hrozily.
"Počet odpojení na distribučním území ČEZ Distribuce je dokonce nižší než před rokem. Konkrétně je nižší o sedm procent a je také nižší, než za jakýkoliv rok za posledních pět let," řekl mluvčí největšího distributora elektřiny v zemi Roman Gazdík. Společnost navíc podle něj neregistruje nárůst počtu zákazníků, kteří by měli pohledávky po splatnosti.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Konec obalů, které nelze recyklovat, a zálohy na PET a plechovky
05.12.2022
Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech. Návrh "nařízení o obalech a obalovém odpadu" obsahuje nové povinnosti pro členské státy EU, ale také přímo pro společnosti dodávající obaly na evropský trh. Je součástí snahy komise vytvořit systém hospodárného nakládání se zdroji označovaný jako cirkulární ekonomika. Navazuje na loni zavedený zákaz některých plastových předmětů na jedno použití nebo na dřívější souhrnné cíle pro recyklaci, které EK v tuto chvíli nechce měnit.
Místo toho navrhuje komise pro rok 2030 nový cíl pětiprocentního snížení množství odpadu z obalů ve srovnání s rokem 2018. Jeden z autorů plánu na brífinku pro novináře vysvětloval, že ve skutečnosti by šlo o téměř čtvrtinový pokles, neboť momentálně se očekává nárůst o bezmála pětinu na více než 200 kilogramů odpadu na obyvatele. Eurokomisař Virginius Sinkevičius pak na tiskové konferenci varoval, že množství vytvářeného odpadu narůstá rychleji než objem recyklace.
Podle komise je opětovné používání z hlediska uhlíkové stopy jasně lepší než recyklace, i tu však chce unijní exekutiva svým návrhem posílit. Požaduje přijetí kritérií, která by do roku 2030 zajistila, že veškeré obaly používané v EU budou recyklovatelné. Do dalších pěti let pak má následovat vytvoření podmínek pro jejich recyklaci ve velkém měřítku. Komise v tomto směru podotkla, že v současnosti prochází recyklací asi dvě třetiny obalů, které jsou k tomu určené.
Timmermans na tiskové konferenci řekl, že bez ohledu na tyto úpravy je plán komise revoluční. "Vytváříme úplně novou ekonomiku, vytváříme ekonomiku opětovného používání," uvedl.
S
V Česku žijí stovky tisíc dlužníků
28.11.2022
Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488 500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5 600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148 000 korun. Na konci června mělo 683 239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR.
Na exekuce na dluhy u veřejných institucí, které začaly před loňským 28. říjnem, se vztahuje takzvané milostivé léto. Tato tříměsíční akce, při které se při uhrazení jistiny a odměny 1815 korun exekutorovi odpouští penále a další platby, skončí 30. listopadu. Za první tři měsíce letošního roku začalo zhruba 117 000 nových exekučních řízení. Jeden dlužník měl v pololetí v průměru 6,1 exekuce.
V