Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
24.03.2025
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Novela zákona o ochraně spotřebitele má ztížit klamání zákazníka
20.06.2022
Falešné slevové akce či podvodné zákaznické recenze na internetu by brzy měla utnout novela zákona o ochraně spotřebitele. Právní úpravu podpořili poslanci. Obchodníci tak například zboží ve slevě budou muset uvádět i s cenou, za kterou výrobek prodávali dříve. U nevyžádaných podomních prodejů zase budou kupující moci od smlouvy odstoupit do 30 dní, nikoliv 14 dní jako doposud.
"Spotřebitelé poměrně často poukazují na krátkodobé účelové navyšování cen tak, aby se zboží mohlo následně nabízet s výraznou slevou, například padesátiprocentní. Taková sleva totiž už přitáhne pozornost," popisuje zkušenost spotřebitelské organizace dTest s praktikami některých prodejců její ředitelka Eduarda Hekšová. Konkrétně u slev proto budou obchodníci muset nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů. Pokud zboží nabízeli kratší dobu, budou uvádět nejnižší cenu za uplynulou dobu. To má zabránit klamání zákazníků ohledně výše údajné slevy. Opatření se ovšem nebude vztahovat například na věrnostní programy nebo na reklamy, kde se obchodníci chlubí obecně nízkými cenami. Nebude se týkat ani potravin a dalšího zboží, které rychle podléhá zkáze nebo s krátkou dobou spotřeby.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ukrajina začne tento měsíc prodávat elektřinu Slovensku a Maďarsku
20.06.2022
Ukrajina by měla tento měsíc začít prodávat elektřinu na Slovensko a do Maďarska, což by mohlo zvýšit příjmy ukrajinských výrobců elektřiny. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Nyní Ukrajina prodává omezené množství elektřiny do Polska a Moldavska. Ukrajinský energetický sektor se potýká s nedostatkem hotovosti, protože spotřeba elektřiny v zemi po ruské invazi klesla a někteří spotřebitelé neplatí účty.
Evropská unie se snaží vypořádat se sníženými dodávkami plynu z Ruska. Moskva Ukrajinu napadla 24. února. Evropská unie a Ukrajina propojily své elektrické sítě 16. března v reakci na ruskou invazi. To Ukrajině umožňuje přijímat energii z Evropy v případě nouze, pokud by vojenské útoky způsobily výpadky. Nouzové propojení, původně plánované na rok 2023, nezahrnovalo komerční obchodování s elektřinou. Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ale 7. června potvrdilo, že Ukrajina může začít elektřinu Evropě prodávat, pokud budou splněny určité technické podmínky.
S
Obraty rozvozců jídla a potravin jsou několinásobné proti době před covidem
14.06.2022
Češi si objednávky nákupů a hotových jídel v době pandemie a souvisejících uzávěr oblíbili, poptávka ani po uvolnění opatření ale výrazně neopadla. Vzrostl i podíl nákupů knih na internetu ve srovnání s předcovidovým obdobím. K těmto závěrům dospěla firma Dateio analýzou platebních dat zhruba milionu klientů tří českých bank.
Rozvozci jídla zaznamenali podle Dateio letos v dubnu zhruba šestinásobný nárůst obratů ve srovnání s dobou před pandemií. Byly ještě přibližně o pětinu vyšší než loni v dubnu. Vrcholem bylo období první uzávěry v dubnu roku 2020, kdy v souvislosti se zavřenými restauracemi měli obraty až devítinásobné. Obraty rozvozců potravin se drží na trojnásobku předcovidového období. Této úrovně rozvážkové firmy dosáhly loni i letos v dubnu, v prvním roce pandemie evidovaly až šestinásobný růst obratů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Chorvatsko splnilo podmínky, aby od ledna mohlo začít používat euro
02.06.2022
Chorvatsko dnes udělalo klíčový krok na cestě k tomu, aby od ledna příštího roku mohlo jako svou měnu začít používat euro. Evropská komise dospěla k závěru, že země plní všechna potřebná kritéria a může se za sedm měsíců stát dvacátým členem eurozóny.
Chorvatský parlament již potřebný zákon schválil a definitivní slovo budou mít v červenci členské země, jejichž souhlas by měl být spíše formalitou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)