Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty

24.03.2025 Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Světová banka zlepšila výhled globální ekonomiky

12.06.2024 Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Světové hospodářství by tak mělo růst stejným tempem jako v loňském roce. Ve své předchozí prognóze, která je z ledna, přitom banka předpovídala zpomalení růstu na 2,4 procenta. Za zlepšením výhledu stojí zejména příznivý hospodářský vývoj ve Spojených státech, uvedla banka. Světová banka nadále předpokládá, že v příštím roce globální hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. Se stejným tempem růstu počítá banka rovněž v dalším roce. Tempo růstu světové ekonomiky bude nadále zaostávat za ročním průměrem z deseti let před koronavirovou krizí, který činil 3,1 procenta.
Rovněž varovala, že ekonomiky nejchudších zemí světa se potýkají s rozsáhlým zadlužením a vysokými úrokovými sazbami a že prosperitu po celém světě ohrožují rostoucí obchodní bariéry. Banka také předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, stejným tempem jako vloni. V lednu přitom letošní růst největší ekonomiky světa odhadovala na 1,6 procenta. Světová banka nadále předpokládá, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta, zatímco loni ekonomika zemí používajících euro vzrostla o 0,5 procenta. Odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok nicméně banka snížila na 1,4 procenta, zatímco dosud čekala 1,6 procenta. V dalším roce počítá se zpomalením růstu na 1,3 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Počet dolarových milionářů se loni zvýšil na 22,8 milionu

11.06.2024 Počet dolarových milionářů se loni zvýšil o 5,1 procenta na 22,8 milionu. Podle studie World Wealth Report poradenské společnosti Capgemini je jich tak nejvíce od roku 1997, kdy údaje o nich začala vyhodnocovat. Majetek bohatých vzrostl o 4,7 procenta na rekordních 86,8 bilionu dolarů (1,97 biliardy korun). Pomohl mimo jiné růst akciových trhů, uvedla agentura DPA.
Největší nárůst milionářů zaznamenala Severní Amerika. Díky silné ekonomice, polevující inflaci a boomu na akciových trzích vzrostl majetek bohatých v tomto regionu o 7,2 procenta na 26,1 bilionu dolarů. Počet bohatých lidí se tam zvýšil o 7,1 procenta na 7,431 milionu. "Tento trend pokračuje podobně ve většině regionů, i když v menší míře," uvádí studie. V čele žebříčku zůstávají Spojené státy před Japonskem s počtem 3,777 milionu dolarových milionářů. Před rokem jich bylo 3,551 milionu. Na třetím místě je Německo s počtem 1,65 milionu milionářů, což představuje meziroční nárůst o 2,1 procenta. Čína obsadila čtvrtou příčku s více než 1,5 milionu dolarových milionářů, zatímco před rokem jich tam bylo 1,498 milionu. Capgemini sestavuje svou zprávu každoročně od roku 1997. Pro výpočet majetku zohledňuje akcie, cenné papíry s pevným úrokem, alternativní investice, hotovost a nemovitosti, pokud v nich jejich vlastníci nebydlí. Nezahrnuje do něj sbírky ani zboží dlouhodobé spotřeby. Analýza vyhodnocuje 71 zemí, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent globální kapitalizace akciového trhu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem

06.06.2024 Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem a podnikatelů, v případě podniků s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Agentura Datank se dotazovala 400 respondentů v březnu a dubnu. "Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní dvacet z celkem 27 zemí Evropské unie," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
ČSOB se v letošním roce v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřila i na hloubkové prověření stavu "eurizace" českého podnikatelského prostředí. "Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti, a to od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat," doplnil Prokop.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ceny ropy rostou. Čeká se zachování těžebních omezení skupiny OPEC+

29.05.2024 Ceny ropy se v úterý zvýšily. Očekává se, že skupina OPEC+ tento týden ponechá v platnosti dosavadní omezení dodávek suroviny na trh. Severomořská ropa Brent krátce po 16:00 SELČ vykazovala nárůst o zhruba zhruba půl procenta a pohybovala se nedaleko 83,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala zhruba 1,8 procenta a dostala se nad 79 dolarů za barel. Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, bude v neděli jednat o své těžební politice. OPEC+ již delší dobu omezuje dodávky ropy na trh, snaží se tak podporovat ceny suroviny a bránit převisu nabídky nad poptávkou.
Kromě vyhlídek na pokračující omezování těžby skupinou OPEC+ tlačí ceny ropy vzhůru rovněž naděje na silnou poptávku po pohonných hmotách ve Spojených státech během letní motoristické sezony. USA jsou největším spotřebitelem ropy na světě. "Ropa se v poslední době nachází ve fázi oživení," uvedl podle agentury Reuters analytik Charalampos Pissouros z makléřské společnosti XM. Analytik Tamas Varga z firmy PVM nicméně poukázal na přetrvávající obavy
B
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner