Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
24.03.2025
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Hasiči druhým dnem likvidují požár lesa u obce Útvina na Karlovarsku
26.07.2023
Druhým dnem zasahují hasiči u požáru lesa u obce Útvina v Karlovarském kraji. Požár se už v sobotu večer podařilo lokalizovat, dnes zásah pokračuje za pomoci dronu s termokamerou. V kraji nadále platí výstraha na vysoké nebezpečí vzniku a šíření požárů.
Hasiči přijali oznámení o požáru v sobotu před půl čtvrtou odpoledne, uvedli na facebooku. Po příjezdu na místo se potvrdilo, že hoří smíšený porost a plameny se kvůli silnému větru rychle šíří. Velitel zásahu proto vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu a požádal o letecké hašení.
Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk během včerejšího dne provedl 45 shozů o celkovém objemu 135 tisíc litrů vody. S pomocí jedenácti hasičských jednotek se podařilo zastavit šíření ohně. Požár, který zasáhl plochu o velikosti 250x150 metrů, byl lokalizován kolem půl deváté večer.
V neděli dopoledne informovali hasiči, že zásah pokračuje. "Provedli jsme střídání zasahujících hasičů a pomocí dronu s termokamerou vyhledáváme ohniska, která následně dohašujeme. Drony jsou velkým pomocníkem, protože jsou schopny monitorovat z výšky celou plochu požářiště a vyhledávat ohniska požáru včetně těch skrytých.
Příčina požáru je předmětem vyšetřování, škody byly vyšetřovatelem předběžně vyčísleny na 250 tisíc korun…
V
V jihočeských městech stále chybí lékaři, kraj jich zatím nalákal jen sedm
26.07.2023
Je to už rok, co Jihočeský kraj spustil kampaň na přilákání lékařů do regionů se zhoršenou dostupností lékařské péče. Za tu dobu se mu povedlo zajistit sedm doktorů s různým zaměřením. Své působiště našli v Prachaticích, Táboře, Velešíně, Frymburku, Jindřichově Hradci, Soběslavi a Písku.
Sedm nových lékařů není špatný výsledek, za krajskými plány ale pokulhává. Loni v září, kdy dotační program fungoval teprve šest týdnů, se hejtmanství povedlo nalákat lékaře do Frymburku, Velešína a Soběslavi. Na podpis smlouvy se chystal ještě ortodontista pro Písek a praktický lékař pro Tábor.
Vše se vyvíjelo více než dobře a hejtman Martin Kuba naznačoval, že do konce roku 2022 by jich mohlo být až deset. Přestože tento odhad nevyšel, je vedení kraje s programem spokojené.
„Projekt se podle mě osvědčil a považuji ho za správný. Nikdo nepočítal s tím, že sem za pár měsíců dostaneme 50 lékařů. To je nereálné. Se současným stavem jsem spokojený, je to výsledek spolupráce obcí, kraje a pojišťoven. Povedlo se nám sehnat například nového primáře prachatické gynekologie,“ řekl Kuba a dodal, že se díky tomu zlepšila kvalita péče v celém regionu…
B
Společnost DNO u Norska registruje největší nález plynu za posledních deset let
11.07.2023
Norská ropná a plynárenská společnost DNO registruje u Norska významný objev plynu a kondenzátu v lokalitě Carmen. Nález je podle sdělení firmy největší v norském kontinentálním šelfu za posledních deset let. Akcie firmy díky zprávě vzrostly o více než 18 procent.
Předběžné hodnocení ukazuje, že vytěžitelné zdroje by mohly činit 120 až 230 milionů barelů ropného ekvivalentu. Střední hodnota je 175 milionů barelů ropného ekvivalentu, což řadí ložisko k největším objevům v norském kontinentálním šelfu od roku 2013.
Carmen je šestým objevem firmy DNO v oblasti Troll-Gjöa od roku 2021. Objev podle sdělení podniku prokazuje, že je stále možné učinit důležité objevy v blízkosti stávající infrastruktury.
Nový nález přichází poté, co Norsko zvýšilo těžbu plynu ve snaze zaplnit mezeru vzniklou zastavením téměř veškerého dovozu plynu do Evropy z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu. Rozvoj nových nalezišť je nezbytný pro udržení těchto dodatečných dodávek v delším časovém horizontu.
Ložisko Carmen je v oblasti, v jejíž licenci na průzkum má 50procentní podíl společnost Wellsley Petroleum, 30 procent firma DNO a po deseti procentech podniky Equinor a Aker BP.
Společnost DNO byla založena v roce 1971. Kromě Severního moře působí také na Blízkém východě a v západní Africe. Má podíly v licencích na průzkum, rozvoj a těžbu v Norsku, iráckém Kurdistánu, Británii, Nizozemsku, Pobřeží slonoviny a Jemenu…
B
Situace byla v neděli oproti sobotě klidnější. Požárů ale bylo přes sto
10.07.2023
V Česku nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů. Situace byla v neděli klidnější než o den dříve, uvedli hasiči. Přesto měli přes stovku výjezdů kvůli ohni.
I přes stále vysoké teploty a sucho je pro nás dnešní situace z pohledu požárů v přírodním prostředí klidnější než včera. Celkem evidujeme k 18. hodině 121 požárů, z toho 80 z nich jsou požáry v přírodním prostředí jako například polní a travní porosty, stohy nebo posekaná strniště.
Výstraha před nebezpečím požárů se nejprve od pátečního poledne týkala části Čech. Od sobotní 12. hodiny se až do odvolání rozšířila na celou republiku. Doporučení meteorologů jsou následující. Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích. Cigaretové nedopalky by neměly končit na zemi. Meteorologové také apelují na dodržování místních vyhlášek a zákazů a na úsporné hospodaření s vodou.
B