Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Objednávek na nákup letadel přibývá, výrobci nestíhají vyrábět
15.05.2023
Výrobci letadel nestíhají vyrábět, aerolinky ale i tak nová letadla nedokážou přestat kupovat. Airbus a Boeing se stále potýkají s problémy v odvětví, které jim brání dodat letadla prodaná ještě před pandemií. Díky oživení letecké dopravy teď navíc získávají nové zakázky, jejichž hodnota se pohybuje v miliardách dolarů. Dodávky těchto strojů ale výrobci dokážou uspokojit až po roce 2030, uvedla agentura Reuters.
Počínaje aerolinkami Air India přes irský Ryanair až po nové národní aerolinky Saúdské Arábie - řada leteckých společností předložila závazné či alespoň předběžné objednávky až na 700 letadel. Překvapivé oznámení společnosti Turkish Airlines z tohoto týdne, že firma v červnu plánuje objednat 600 letadel, pak znamená čtvrtou objemnou zakázku za několik měsíců. Překonává i dosavadní rekordní objednávku Air India na 470 letadel Airbus a Boeing. Turecké národní aerolinky v dubnu představily desetiletý strategický plán, jehož cílem je do roku 2033 zvýšit počet přepravených cestujících na 170 milionů z více než 85 milionů plánovaných v letošním roce. To by také zintenzivnilo boj mezi konkurenčními letišti v Evropě a na Blízkém východě o to, které se stane důležitým přestupním uzlem. Istanbul, kde bylo v roce 2018 otevřeno moderní letiště za 12 miliard USD (260 miliard Kč), mnozí považují za geograficky výhodnou lokalitu, která může soupeřit s hlavními uzly, jako je Dubaj a Dauhá.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Senát schválil zrušení Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízených úřadů
11.05.2023
Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona schválil Senát. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.
Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Pro schválení novely hlasovalo 61 ze 73 přítomných senátorů. Schválit novelu v předloženém znění doporučily plénu Senátu dva jeho výbory. Senátoři nepřistoupili na návrh svého ústavně-právního výboru vrátit novelu Sněmovně. Výbor v ní chtěl zakotvit pravidlo, aby stavební úřady v obcích byly zachovány zákonem, a ne pouze vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj. Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obrat českých e-shopů v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 1,7 mld
10.05.2023
České e-shopy v letošním prvním čtvrtletí dosáhly obratu přibližně 13 miliardy korun, v meziročním srovnání to bylo o 1,7 miliardy korun více. Dařilo se zejména prodejům mobilních zařízení, proti loňsku byly vyšší až o 83 procent. Asi 72 procentní nárůst zaznamenaly e-shopy zaměřené na gastronomii, 64 procentní obchodníci v cestovním ruchu. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Shoptet, která poskytuje řešení pro tvorbu a správu e-shopů.
"Na úkor velkých značek se zvětšil tržní podíl malých a středních podniků, který momentálně představuje zhruba 25 procent. Nejrychleji rostou drobné e-shopy se specifickým sortimentem zboží a často úzce profilovanou komunitou zákazníků. V době, kdy lidé se znepokojením sledují vývoj cen, jim navíc on-line obchody nabízejí způsob, jak snadno a rychle najít tu nejvýhodnější nabídku," uvedl ředitel společnosti Shoptet Samuel Huba. Počet objednávek za první čtyři měsíce tohoto roku meziročně stoupl o 18,2 procenta, stojí ve zprávě. Nejvíce jich přibylo v segmentu erotických pomůcek, a to asi dvojnásobek. Nárůst počtu objednávek o 57 procent proti minulému roku čekal sběratelské předměty, v případě kosmetických produktů bylo balíčků o polovinu více.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko neplní cíle ekologických dotací, využití části peněz ministerstvo nehlídalo
24.04.2023
V Česku nebude splněna většina cílů evropského operačního programu Životní prostředí 2014-2020, ze kterého vydalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) do konce roku 2021 na dotacích 5,15 miliardy korun. Další téměř miliardu vyplatilo v letech 2019 až 2021 na ekologických dotacích z národních programů, u kterých také nejsou plněny cíle.
Využití části státních dotací dokonce ministerstvo vůbec nehlídalo. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), které v pondělí úřad oznámil v tiskové zprávě. MŽP v pondělí sdělilo, že míra plnění cílů dotací bude po ukončení programů vyšší než v době kontroly, protože při prověrce ještě nebyly některé projekty dokončeny...
J