Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obrat českých e-shopů v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 1,7 mld
10.05.2023
České e-shopy v letošním prvním čtvrtletí dosáhly obratu přibližně 13 miliardy korun, v meziročním srovnání to bylo o 1,7 miliardy korun více. Dařilo se zejména prodejům mobilních zařízení, proti loňsku byly vyšší až o 83 procent. Asi 72 procentní nárůst zaznamenaly e-shopy zaměřené na gastronomii, 64 procentní obchodníci v cestovním ruchu. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Shoptet, která poskytuje řešení pro tvorbu a správu e-shopů.
"Na úkor velkých značek se zvětšil tržní podíl malých a středních podniků, který momentálně představuje zhruba 25 procent. Nejrychleji rostou drobné e-shopy se specifickým sortimentem zboží a často úzce profilovanou komunitou zákazníků. V době, kdy lidé se znepokojením sledují vývoj cen, jim navíc on-line obchody nabízejí způsob, jak snadno a rychle najít tu nejvýhodnější nabídku," uvedl ředitel společnosti Shoptet Samuel Huba. Počet objednávek za první čtyři měsíce tohoto roku meziročně stoupl o 18,2 procenta, stojí ve zprávě. Nejvíce jich přibylo v segmentu erotických pomůcek, a to asi dvojnásobek. Nárůst počtu objednávek o 57 procent proti minulému roku čekal sběratelské předměty, v případě kosmetických produktů bylo balíčků o polovinu více.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko neplní cíle ekologických dotací, využití části peněz ministerstvo nehlídalo
24.04.2023
V Česku nebude splněna většina cílů evropského operačního programu Životní prostředí 2014-2020, ze kterého vydalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) do konce roku 2021 na dotacích 5,15 miliardy korun. Další téměř miliardu vyplatilo v letech 2019 až 2021 na ekologických dotacích z národních programů, u kterých také nejsou plněny cíle.
Využití části státních dotací dokonce ministerstvo vůbec nehlídalo. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), které v pondělí úřad oznámil v tiskové zprávě. MŽP v pondělí sdělilo, že míra plnění cílů dotací bude po ukončení programů vyšší než v době kontroly, protože při prověrce ještě nebyly některé projekty dokončeny...
J
Více než čtvrtina Čechů pravidelně nakupuje v zahraničí, stát tím přichází o miliardy
21.04.2023
Polovina českých domácností nakupuje v některé ze sousedních zemí, přičemž 27 % lidí tak činí pravidelně. Za nákupy v cizině Češi ročně utratí 55 miliard korun, čímž stát přichází o miliardy na daních. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který zrealizovala agentura Ipsos.
Podle průzkumu tvoří většinu nákupů potraviny, poté i paliva, drogerie, tabák a alkohol. Stát tím přichází na DPH a spotřební dani o více než 10 miliard Kč ročně. Reálný dopad do státního rozpočtu je podle tiskové zprávy AMSP ČR ale výrazně vyšší.
"Ve chvíli, kdy stát hledá každou miliardu do rozpočtu by se měl tímto fenoménem zabývat," říká Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
"Omezovat nákupy v zahraničí samozřejmě nelze. Nicméně vláda by měla kvůli cenám tlačit na velké hráče, aby nezneužívaly své postavení, zvážit správné nastavení daně z přidané hodnoty a rovněž například podporu stravování. Ta byla zavedením tzv. stravovacího paušálu významně narušena. Zatímco příspěvky na obědy a stravenky končily v domácích kantýnách, restauracích a obchodech, peníze z paušálu už mohou končit kdekoliv," dodal.
B
Jak na vysoké ceny potravin?
20.04.2023
Česko se potýká s prudkým nárůstem cen potravin. Příčinou není jen vysoká inflace, ale i nedostatečně konkurenční prostředí. Spotřebitelům se tak často vyplatí nakupovat potraviny v zahraničí, nejčastěji v Polsku. Způsobů, jak ušetřit, se však nabízí více.
Míra meziroční inflace v březnu oproti únoru mírně klesla, spotřebitelé si však i tak oproti loňsku za položky ze spotřebitelského koše připlatí o 15 % více. Z hlediska cen potravin je situace ještě dramatičtější. Český statistický úřad v březnovém meziročním srovnání zaznamenal nárůst cen základních potravin v řádu desítek procent. Navíc v březnu loňského roku se už do řady cen promítly vysoké ceny energií. Aktuálně zjištěný nárůst je tak nutné vztáhnout k již poměrně vysoké cenové základně. S dozvuky koronavirové pandemie a důsledky ruské agrese na Ukrajině se potýká značná část evropských zemí. Čím to je, že v Česku ceny rostou razantněji než například u našich sousedů?
Příčin je celá řada. Kromě již zmíněných aktuálních vnějších vlivů, se projevují především dlouhodobě opomíjené tržní nerovnosti. Odborníci se shodují, že na trhu s potravinami nepanuje dostatečná konkurence. V České republice se totiž značná část zemědělské půdy koncentruje v rukou velkých obhospodařovatelů, namísto drobných zemědělců a farem.
B
(Zdroj: https://moneymag.cz/ekonomika)