Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Domácnosti budou každý měsíc dostávat informace o spotřebě tepla a vody
14.10.2022
Uživatelé bytů zřejmě budou dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Informační povinnost předpokládá vládní novela, kterou v pátek schválila sněmovna. Její zavedení poslanci odložili navzdory nesouhlasu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o rok na leden 2024. Upravili také vymezení měřičů. Předlohu, která vychází z unijní směrnice, nyní posoudí Senát.
V souvislosti s odkladem informační povinnosti varoval Bartoš před rizikem pokuty ze strany Evropské unie. Poslanci se ale přiklonili k argumentu krátké doby mezi přijetím zákona a zavedením povinnosti, pokud by nastalo už od příštího roku.
Do konce roku 2026 budou muset podle sněmovních úprav novely informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Povinnost tak zatím nedopadne zejména na malá společenství vlastníků jednotek nebo družstva.
Od roku 2027 se má povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.
V
Ministerstvo představilo portál pro lodě
12.10.2022
Mapuje na 17 tisíc kilometrů vodních cest. Vůdci říčních plavidel mohou zdarma najít informace potřebné k plánování svojí plavby na novém webu, který shromažďuje informace ze 13 evropských zemí včetně Česka. Systém představili zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství vodních cest (ŘSD) a Státní plavební správy (SPS).
Portál nazvaný EuRIS mapuje 17 tisíc kilometrů vnitrozemských vodních cest a zahrnuje informace o plavebních komorách a dalších stavbách, stavech vody či aktuálním provozu. Zahrnuje i plánovač plavby. Systém obsahuje informace, které poskytuje Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko. Českým správcem systému je SPS, která do systému dodává informace o 315 říčních kilometrech - na Labi se jedná o úsek od hranice s Německem po Přelouč a na Vltavě od Mělníka po Slapy.
S
Dráhy chtějí zlepšit mobilní signál ve vlacích
07.10.2022
České dráhy začaly spolu s ČD Telematikou testovat technologii pro zajištění mobilního signálu ve vlacích během jízdy. Takzvaný opakovač bude v šestiměsíčním pilotním provozu umístěný v jednotce railjet. Na instalaci opakovačů získají železniční dopravci zhruba 300 milionů korun z Národního plánu obnovy. Na jednu soupravu je potřeba investice 2,5 milionu korun.
Jednotku railjet vybavenou opakovačem mobilního signálu budou České dráhy nasazovat na vytížené dálkové lince Ex3 z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu. Soupravu s instalovaným opakovačem poznají cestující díky informačním plakátům uvnitř vozu. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je chybějící mobilní signál ve vlacích na hlavních tratích a koridorech jednou z překážek, proč vlaky nevyužívají. Čím modernější jsou soupravy, tím větší mají se signálem problém. Mobilních signál z venkovních vysílačů do nich proniká jen omezeně, proto jsou potřeba opakovače, které signál distribuují uvnitř vozů. "Pro nás je důležité i díky dotaci ministerstva průmyslu a obchodu v budoucnu tyto opakovače zajistit zejména na hlavních koridorových tratích. Je ale také potřeba zesílit mobilní signál podél koridorových tratí," řekl Kupka.
V
Británie chystá snížení daní, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
26.09.2022
Britská vláda chystá soubor opatření, která mají v zemi podpořit hospodářský růst a pomoci zmírnit nejhorší krizi životních nákladů za desítky let. Součástí pomoci, kterou v pátek představil nový ministr financí Kwasi Kwarteng, jsou miliardové daňové škrty, největší od roku 1972, a dotace zhruba 60 miliard liber (1,7 bilionu korun), která má snížit účty za plyn a elektřinu pro domácnosti a podniky.
V příštích šesti měsících se vláda chystá zmírnit negativní dopady vysokých účtů za energie výdaji zhruba za 60 miliard liber. Odhadované náklady plánů na pomoc s energiemi jsou však nejisté kvůli nestabilním cenám, upozornil Kwarteng. Očekává ale, že náklady se sníží po zahájení vyjednávání nových dlouhodobých kontraktů s dodavateli.
Vláda v dubnu příštího roku, což je proti původním plánům o rok dříve, zruší nejvyšší sazbu daně z příjmů a sníží základní sazbu. Od dubna bude v zemi platit jediná vyšší sazba daně z příjmů, a to 40 procent. Zruší se tak dodatečná sazba 45 procent z příjmů nad 150 tisíc liber (4,2 milionu korun) za rok. Základní sazba daně z příjmů se příští rok v dubnu sníží na 19 procent, uvedla agentura Reuters.
Podle Kwartenga to znamená, že už za několik měsíců se sníží daně pro více než 31 milionů lidí. Vláda chce těmito kroky podpořit hospodářský růst.
V