Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Inflace v Turecku se přehoupla přes 78 procent
04.07.2022
Míra inflace v Turecku v červnu vystoupila na 78,6 procenta, je nejvýše od roku 1998. V pondělí o tom informoval turecký statistický úřad. Prudký nárůst cen byl do značné míry způsoben propadem turecké liry, která během jednoho roku ztratila vůči dolaru téměř polovinu své hodnoty, napsala agentura AFP. Vývoj odpovídá odhadům analytiků.
V květnu míra inflace činila 73,5 procenta. Skupina nezávislých tureckých ekonomů tvrdí, že skutečná inflace je oproti oficiální hodnotě více než dvojnásobná.
Ve srovnání s květnem spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 4,95 procenta po růstu o 2,98 v předchozím měsíci. Loni v květnu inflace činila 16,6 procenta a pak její růst akceleroval. V červnu k meziročnímu růstu cen přispěly potraviny a nealkoholické nápoje (93,9 procenta) a také doprava (123,4 procenta) či vybavení domácností (81,1 procenta).
V
Českým e-shopům se osvědčily výdejní schránky, nadále vznikají nové
28.06.2022
Někteří internetový prodejci plánují i jejich rozšíření. Nově je zavádí digitální antikvariát Knihobot, nejdříve budou k dispozici zákazníkům v Praze, postupně je firma plánuje vytvořit v dalších městech. Do budoucna by je Knihobot mohl poskytnout i dalším on-line obchodům s použitým zbožím. Společnost to sdělila ČTK. Nábytkářských řetězec IKEA umožnil vyzvedávání zboží ze samoobslužných schránek loni v červnu.
V současné době fungují u jeho obchodních domů v Praze na Zličíně, Černém Mostě a v Brně. "Výdejní boxy si naši zákazníci oblíbili. Jejich průměrná vytíženost se pohybuje kolem 75 procent. Nejvíce je zákazníci využívají na Černém Mostě, kde se vytíženost blíží 100 procentům. Proto zde chceme kapacity navýšit a také máme v plánu zprovoznit výdejní boxy i u našeho obchodního domu v Ostravě," uvedla manažerka projektu z oddělení logistiky IKEA ČR Jana Jakubcová.
S
Novela zákona o ochraně spotřebitele má ztížit klamání zákazníka
20.06.2022
Falešné slevové akce či podvodné zákaznické recenze na internetu by brzy měla utnout novela zákona o ochraně spotřebitele. Právní úpravu podpořili poslanci. Obchodníci tak například zboží ve slevě budou muset uvádět i s cenou, za kterou výrobek prodávali dříve. U nevyžádaných podomních prodejů zase budou kupující moci od smlouvy odstoupit do 30 dní, nikoliv 14 dní jako doposud.
"Spotřebitelé poměrně často poukazují na krátkodobé účelové navyšování cen tak, aby se zboží mohlo následně nabízet s výraznou slevou, například padesátiprocentní. Taková sleva totiž už přitáhne pozornost," popisuje zkušenost spotřebitelské organizace dTest s praktikami některých prodejců její ředitelka Eduarda Hekšová. Konkrétně u slev proto budou obchodníci muset nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů. Pokud zboží nabízeli kratší dobu, budou uvádět nejnižší cenu za uplynulou dobu. To má zabránit klamání zákazníků ohledně výše údajné slevy. Opatření se ovšem nebude vztahovat například na věrnostní programy nebo na reklamy, kde se obchodníci chlubí obecně nízkými cenami. Nebude se týkat ani potravin a dalšího zboží, které rychle podléhá zkáze nebo s krátkou dobou spotřeby.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ukrajina začne tento měsíc prodávat elektřinu Slovensku a Maďarsku
20.06.2022
Ukrajina by měla tento měsíc začít prodávat elektřinu na Slovensko a do Maďarska, což by mohlo zvýšit příjmy ukrajinských výrobců elektřiny. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Nyní Ukrajina prodává omezené množství elektřiny do Polska a Moldavska. Ukrajinský energetický sektor se potýká s nedostatkem hotovosti, protože spotřeba elektřiny v zemi po ruské invazi klesla a někteří spotřebitelé neplatí účty.
Evropská unie se snaží vypořádat se sníženými dodávkami plynu z Ruska. Moskva Ukrajinu napadla 24. února. Evropská unie a Ukrajina propojily své elektrické sítě 16. března v reakci na ruskou invazi. To Ukrajině umožňuje přijímat energii z Evropy v případě nouze, pokud by vojenské útoky způsobily výpadky. Nouzové propojení, původně plánované na rok 2023, nezahrnovalo komerční obchodování s elektřinou. Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ale 7. června potvrdilo, že Ukrajina může začít elektřinu Evropě prodávat, pokud budou splněny určité technické podmínky.
S