Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Slovenská ekonomika dosáhla výkonu z období před epidemií
21.05.2022
Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí dosáhla výkonu z období před vypuknutí epidemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt (HDP) udržel podle prvního odhadu mezičtvrtletní růst 0,4 procenta, stejným tempem rostlo hospodářství Slovenska i v předchozích dvou kvartálech. ČTK o tom informoval slovenský statistický úřad.
V meziročním srovnání slovenská ekonomika vzrostla o 3,1 procenta po růstu o 1,4 procenta v posledním loňském kvartálu. Jde o nejlepší výsledek od druhého čtvrtletí loňského roku. Česká ekonomika se na úroveň z doby před pandemií zatím nedostala; v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta a proti poslednímu loňskému čtvrtletí o 0,7 procenta.
S
Nabídka bytú v Praze je nejnižší za posledních osm let
16.05.2022
Zájem o nájemní bydlení v Praze strmě roste. Menší byty v hlavním městě mizí z nabídek v důsledku zvyšování hypoték, návratu studentů i turistů či kvůli válce na Ukrajině a přílivu uprchlíků prakticky okamžitě a podle průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz je v hlavním městě nejmenší nabídka bytů k pronájmu za posledních osm let.
Banky a stavební spořitelny zaznamenaly v dubnu pokles hypotečních úvěrů o 40 procent, meziročně o více než 60 procent. Menší zájem o koupi vlastních bytů se tak projevuje v nájemním bydlení. „Menší a cenově dostupné byty mizí z trhu téměř okamžitě, na jednu nabídku volá přibližně 15 zájemců. Dražší byty zůstávají v nabídce déle, ale i tak se pronajmou mnohem rychleji než dříve,“ sdělila společnost RE/MAX.
Podle statistiky GarantovanyNajem.cz je v současnosti v metropoli 4700 aktivních nabídek bytů k pronájmu. Během pandemie covidu v letech 2020 a 2021 bylo přitom k dispozici více než 15 tisíc bytových jednotek. Například v roce 2014 bylo pak podle webu v Praze v nabídce asi sedm tisíc bytů k pronájmu.
V
Ruský rubl k dolaru po více než dvou letech zdolal hranici 63 rublů
16.05.2022
Ruský rubl k americkému dolaru v pátek v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Měnu i nadále podporuje centrální banka, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavní indexy ruských akcií jsou na maximech od února, než začala válka na Ukrajině.
Rubl si v letošním roce vede nejlépe ze všech světových měn, což je ale výsledek umělé podpory v podobě omezení pohybu kapitálu. Centrální banka k tomuto opatření sáhla krátce po ruské invazi na Ukrajinu, aby ochránila ruský finanční sektor před dopadem západních sankcí.
V
Propad akciových trhů pociťují i kryptoměny
09.05.2022
Cena bitcoinu klesla pod 34 tisíc dolarů a od listopadového maxima už tato nejznámější kryptoměna odepsala přes polovinu hodnoty. Propad akciových trhů se totiž negativně projevuje i na kryptoměnách, které se teď obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností. Uvedla to agentura Reuters.
Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk bitcoin kolem pondělních 10:00 SELČ vykazoval za posledních 24 hodin pokles o 3,1 procenta zhruba na 33 553 dolarů (800 840 korun). Nejníže během tohoto časového úseku klesl na 33 303 dolarů.
„Myslím, že oblast kryptoměn se stále klasifikuje jako riziková aktiva, a podobně jako jsme to viděli u Nasdaqu, většina kryptoměn propadá,“ řekl Matt Dibb ze singapurské platformy Stack Funds. Ta se zaměřuje na investice do kryptoměn.
Americký index technologického trhu Nasdaq Composite minulý týden odepsal 1,5 procenta a od začátku roku ztratil 22 procent. Reaguje hlavně na vyhlídky přetrvávající inflace, kvůli níž americká centrální banka (Fed) zvyšuje úrokové sazby, třebaže tempo hospodářského růstu zpomaluje.
V