Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
K růstu ceny plynu v USA přispívá zejména válka na Ukrajině
20.04.2022
Zemní plyn ve Spojených státech je nejdražší za více než 13 let. Jen od začátku letošního roku se jeho cena zvýšila o více než 100 procent, ukazují záznamy na newyorské obchodní burze NYMEX. K růstu přispívá zejména válka na Ukrajině, která v celém světě zhoršila dostupnost některých energetických zdrojů.
Plyn v USA přesto zůstává citelně levnější než v Evropě. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v květnu se nyní pohybuje kolem 7,70 USD (174 korun) za britskou termální jednotku (mmBtu), což je maximum od podzimu 2008. Na začátku roku se pohybovala kolem 3,80 USD za mmBtu. Podle analytiků mají na růst cen vedle války na Ukrajině vliv i předpokládané nižší teploty v USA v jarních měsících. Více než dvojnásobná cena za plyn od začátku roku přispívá k růstu inflace, která je už teď v USA nejvyšší za 40 let. V březnu vstoupila na 8,5 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Světové ceny potravin se v březnu vyšplhaly kvůli válce na Ukrajině na další rekord
11.04.2022
Světové ceny potravin se v březnu vyšplhaly na další rekord. Jejich index oproti únoru vzrostl o 12,7 procenta.
V páteční zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Válka na Ukrajině podle ní způsobila chaos na trhu s obilím a rostlinnými oleji. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal odhadl, že sklizeň Ukrajiny bude letos kvůli ruské invazi o pětinu menší než loni.
V
České dráhy od června rozšíří vlakové spojení až k německo-dánským hranicím
07.04.2022
České dráhy od 12. června rozšíří vlakové spojení z Prahy do Hamburku až do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici. Vlak bude jezdit denně. Ve středu o tom informovaly České dráhy. "V kooperaci s našimi zahraničními partnery se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku atraktivních spojení. Od června tak pojede přímý vlak Českých drah do severoněmeckého Flensburgu, který je vyhledávanou turistickou destinací a představuje bránu pro cesty po železnici do Dánska a Skandinávie," řekl ředitel odboru obchodu osobní dopravy Českých drah Petr Vondráček.
Dráhy provoz linky zajišťují společně s Deutsche Bahn. Vlak pojede poprvé v neděli 12. června z Prahy v 10:25 hod. a cesta do Flensburgu mu potrvá skoro devět hodin. Opačným směrem bude jezdit od pondělí 13. června. Spoj bude nově zastavovat na severu Německa také ve městech Schleswig, Rendsburg a Neumünster. České dráhy letos nabízejí přímé vlakové spojení do Německa, Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rakouska a Švýcarska. Denně zajišťují vlaky Českých drah přímé spojení do více než 130 zahraničních destinací. Spoje do zahraničí zajišťují i ostatní tuzemští dopravci.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České jaderné elektrárny loni ušetřily vodu a vyrobily více elektřiny
24.03.2022
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly loni meziročně o tři procenta méně surové vody, kterou potřebují na provoz. Ušetřily téměř 2,5 milionu metrů krychlových vody. ČEZ loni snížil spotřebu vody o 50 milionů metrů krychlových. Obě jaderné elektrárny loni zároveň meziročně zvýšily výrobu elektřiny o tři procenta.
V tiskové zprávě to sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. K úspoře vody přispěla nová vestavba uvnitř chladicích věží, které lépe zachycovaly kapičky vody a snížily tak odpar surové vody. Obě elektrárny loni spotřebovaly 85,2 milionu metrů krychlových vody. Jaderné elektrárny se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v ČR z 36,6 procenta. Byly tak největším tuzemským producentem elektřiny. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny, které vyrobily 35,1 procenta elektřiny.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)