Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České dráhy od června rozšíří vlakové spojení až k německo-dánským hranicím
07.04.2022
České dráhy od 12. června rozšíří vlakové spojení z Prahy do Hamburku až do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici. Vlak bude jezdit denně. Ve středu o tom informovaly České dráhy. "V kooperaci s našimi zahraničními partnery se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku atraktivních spojení. Od června tak pojede přímý vlak Českých drah do severoněmeckého Flensburgu, který je vyhledávanou turistickou destinací a představuje bránu pro cesty po železnici do Dánska a Skandinávie," řekl ředitel odboru obchodu osobní dopravy Českých drah Petr Vondráček.
Dráhy provoz linky zajišťují společně s Deutsche Bahn. Vlak pojede poprvé v neděli 12. června z Prahy v 10:25 hod. a cesta do Flensburgu mu potrvá skoro devět hodin. Opačným směrem bude jezdit od pondělí 13. června. Spoj bude nově zastavovat na severu Německa také ve městech Schleswig, Rendsburg a Neumünster. České dráhy letos nabízejí přímé vlakové spojení do Německa, Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rakouska a Švýcarska. Denně zajišťují vlaky Českých drah přímé spojení do více než 130 zahraničních destinací. Spoje do zahraničí zajišťují i ostatní tuzemští dopravci.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České jaderné elektrárny loni ušetřily vodu a vyrobily více elektřiny
24.03.2022
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly loni meziročně o tři procenta méně surové vody, kterou potřebují na provoz. Ušetřily téměř 2,5 milionu metrů krychlových vody. ČEZ loni snížil spotřebu vody o 50 milionů metrů krychlových. Obě jaderné elektrárny loni zároveň meziročně zvýšily výrobu elektřiny o tři procenta.
V tiskové zprávě to sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. K úspoře vody přispěla nová vestavba uvnitř chladicích věží, které lépe zachycovaly kapičky vody a snížily tak odpar surové vody. Obě elektrárny loni spotřebovaly 85,2 milionu metrů krychlových vody. Jaderné elektrárny se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v ČR z 36,6 procenta. Byly tak největším tuzemským producentem elektřiny. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny, které vyrobily 35,1 procenta elektřiny.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Inflace se vrací na hodnoty z devadesátek
11.03.2022
Na sociálních sítích v posledních týdnech kolují vtipy, že investičním zlatým vejcem jsou letos české protiinflační dluhopisy. Na ty dříve hodně lidí pohlíželo s despektem, protože garantují pouze výnos ve výši inflace – po jejím zohlednění je tedy nulový. Jenže světové akciové trhy jsou od začátku letošního roku hluboko v červených číslech, a tak i ona nula je atraktivní výnos.
Po zveřejnění čtvrtečních údajů o únorové inflaci se tak držitelé protiinflačních dluhopisů utvrdili v tom, že nakoupili správně. Meziroční růst cen dosáhl závratných 11,1 procenta a dostal se tak na úrovně vídané v 90. letech. Vyšší byla inflace naposledy v roce 1998, kdy dosáhla 12 procent. Podle odhadů analytiků navíc bude brzy pokořena i tato hranice.
Lednový růst cen dosáhl hodnoty 9,9 procenta a investoři skutečně na svých majetkových účtech uviděli úrok v obdobné výši. Každý teď bedlivě sleduje, jak se inflace vyvíjí. Ta únorová proti loňskému roku šla nahoru hlavně kvůli růstu nákladů na bydlení, dopravu i potraviny. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,3 procenta. Inflace tak roste už osm měsíců v řadě.
V
Ruský rubl klesl na nové rekordní minimum
07.03.2022
Ruský rubl se propadl na nové rekordní minimum. Výrazně oslabuje euro. Rostoucí ceny ropy v kontextu ruské invaze na Ukrajinu vyvolávají obavy ze stagflace, kterou charakterizuje stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost. Investoři preferují měny považované za bezpečné, jako je americký dolar či švýcarský frank.
Krátce po 13:00 SEČ si dolar k rublu připisoval 15,2 procenta na 140,25 rublu. S ruskou měnou se obchoduje jen omezeně na zahraničních devizových trzích, ruské trhy zůstanou minimálně do středy zavřené. Akcie se na moskevské burze naposledy obchodovaly 25. února.
V