Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad

19.03.2025 Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Novela pandemického zákona

25.02.2022 Vládní koalice i přes protesty ANO a SPD prosadila ve sněmovně novelu pandemického zákona v legislativní nouzi. Norma, která dává vládě do rukou nástroje pro kontrolu pandemie, zamířila do Senátu, ten ji zamítl těsným poměrem 32 z 61 přítomných senátorů. Zákon zamířil zpátky k projednání do dolní komory parlamentu. Jednání poslanců se opět protáhlo, kvůli vleklým obstrukcím ze strany SPD. Obě vládní koalice nakonec po 37 hodinách zákon prosadily. Prezident pandemický zákon podepsal, ten tak vchází v platnost. V novele jsou nově vyjmenované specifické oblasti, které vláda může v případě pandemické pohotovosti omezit.
Vláda bude smět omezit provoz obchodů, obchodních center, trhů a tržišť například omezením jejich otevírací doby. Novela se týká také všech typů škol, které mohou být omezeny a jimž vláda bude moci přikázat pravidelné testování podobně jako firmám a podnikatelům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Upravený zákon také obsahuje ustanovení o krizovém ošetřovném. Vláda naopak nebude smět podle tohoto zákona podniky úplně zavřít, zrušit akce, omezit pohyb, omezit shromažďování, nařídit pracovní povinnost nebo zavřít hranice, k tomu je stále potřeba vyhlásit nouzový stav. Zákon konkrétně nezmiňuje zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, vláda ovšem bude smět stanovit podmínky, ať už jakékoli, pro konání různých akcí či třeba trhů. Vláda se rozhodla z původní novely vypustit ustanovení, že by kromě ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic dostala pravomoc vyhlašovat opatření i ministerstva obrany a vnitra. Maximální hranice všech postihů, které mohou úřady za porušení zákona uložit, bude nejvýše 600 tisíc korun místo současných tří milionů. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800 tisíc korun.
S
(Zdroj: https://www.e15.cz/)

Ruské akcie klesly téměř o 50 procent, rubl je na historickém minimu

25.02.2022 Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimum se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu Kč).
Index MOEX, který je denominovaný v rublech, dopoledne klesl na moskevské burze až pod 1682 bodů, což je proti středečnímu závěru kolem 3085 bodů propad o 45 procent. Později ztrátu zmírnil na 30 procent a nacházel se blízko 2181 bodů.
Dolar mezitím vystoupil těsně k 90 rublům, kde ještě nikdy nebyl. Krátce před polednem středoevropského času se prodával za 84,95 rublu, a vykazoval tak růst o 3,9 procenta. Kurz ale prudce kolísá na obě strany. Před rokem se dolar prodával asi za 70 rublů.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Praha od března zakáže podomní prodej elektřiny a plynu

22.02.2022 Nové nařízení, které reaguje na situaci na trhu po konci některých dodavatelů energií, v pondělí schválili městští radní. Proti původnímu znění zákaz na základě došlých připomínek zahrnuje i prodej elektřiny nebo plynu na veřejných místech mimo obchodní prostory. Loni v říjnu ohlásila konec činnosti skupiny Bohemia Energy, která v Česku dodávala energie zhruba 900 tisícům klientům.
Následovali další drobní dodavatelé. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí v dokumentu, kteří v pondělí schválili pražští radní. V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický není podle magistrátu aplikovatelný. Nové nařízení vychází z novely energetického zákona, která obcím umožnila konkrétně prodej energií zakázat. Za porušení bude od března hrozit pokuta pokutu do výše 100 tisíc korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Pojišťovny vrálily svým pojištěncům na doplatcích za léky stovky milionů korun

17.02.2022 Zdravotní pojišťovny vrátily svým pojištěncům stovky milionů korun z doplatků, které lidé zaplatili za léky v loňském roce. Částka, kterou pojišťovny poslaly lidem zpět, se meziročně zvedla v průměru asi o osm procent. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo pět ze sedmi zdravotních pojišťoven. Informace od ostatních ČTK zjišťuje. Peníze pojišťovny vrací nejčastěji seniorům nad 70 let. Pojišťovny vrací doplatky lidem automaticky za každé kalendářní čtvrtletí v případě, že překročí roční limit na doplatky za předepsané léky a potraviny pro zvláštní lékařské účely.
Do limitu se nezapočítávají částky, které lidé uhradí za zdravotnické prostředky. Roční limit činí pro děti a seniory nad 65 let 1000 korun, u seniorů nad 70 let a invalidních důchodců je poloviční a pro ostatní pojištěnce dosahuje 5000 korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je s 5,9 milionu pojištěnců v ČR největší, svým klientům za loňský rok na přeplatcích za léky vrátila téměř 600 milionů korun. To je meziročně o sedm procent více. Peníze zpět dostalo 534.430 pojištěnců, průměrná výše přeplatku činila 1122 korun. Nejpočetnější skupinou, které VZP doplatky vrací, jsou podle mluvčí Viktorie Plívové senioři nad 70 let.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Pankrác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner