Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad

19.03.2025 Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Každá druhá firma v pandemii modernizovala nebo automatizovala

24.05.2021 Téměř polovina českých firem a podnikatelů v loňském roce během pandemie modernizovala stroje a techniku nebo investovala do automatizace či robotizace. Firmy také využívaly dočasná omezení provozu na dlouho odkládané rekonstrukce a údržbu, vyplývá z průzkumu ČSOB, jehož se od března do dubna zúčastnilo přes 400 respondentů.
"Výsledky svědčí o tom, že firmy v pandemii rozhodně nezahálely. Nejčastější aktivitou byla modernizace strojového parku a vybavení, což se týkalo takřka dvou třetin firem s obratem nad 40 milionů korun. Podle sesbíraných dat se téměř pětina respondentů pustila do digitalizace a potvrdila tak covidový trend akcelerace inovací a technologických změn, z čehož bude těžit celá česká ekonomika," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop. Čtvrtina podniků se loni podle průzkumu věnovala inovacím produktů a služeb. Každý pátý podnik se zaměřil na digitalizaci a každá sedmá firma na snižování ekologické zátěže. Mezi nejčastější příklady rekonstrukčních činností patřily opravy střech, počítačová údržba a přestavba nemovitosti nebo skladu.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Loajalita k firmě se v Česku nevyplácí

10.05.2021 Je dobré vědět, kolik berou kolegové? Odborníci se shodují na tom, že odkryté mzdy přinášejí do podniku klid, domněnky totiž kazí náladu i kolegialitu. V Česku je však transparentnost odměňování zatím tabu, v mnohých firmách sdělování výše mzdy dokonce zakazuje pracovní smlouva. To by ale do dvou let měla změnit nová evropská legislativa, upozorňuje týdeník Ekonom.
Zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech, sdělovat zaměstnancům informace o odměnách kolegů nebo přiznat velikost rozdílu v ohodnocení mužů a žen. To jsou povinnosti, které budou přibližně do dvou let součástí legislativy všech států Evropské unie. Budou je mít všechny podniky nad 250 zaměstnanců. Zavádí je v březnu schválená směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, kterou nyní jednotlivé státy zapracovávají do svých národních právních předpisů.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Ženy v ČR vlastní či spoluvlastní asi třetinu českých společností

06.05.2021 Zbylé dvě třetiny jsou ve výlučném vlastnictví mužů. Z 461.000 firem, u kterých je vlastníkem fyzická osoba, jich 313.000 patří mužům, 80.000 ženám a 68.000 je v jejich společném vlastnictví. Podíl firem ve vlastnictví žen se v posledních letech mírně zvýšil. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

České Radiokomunikace mění po deseti letech vlastníka

05.05.2021 Největší tuzemský provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů České Radiokomunikace (ČRa) mění po deseti letech vlastníka. Vysílací firmu koupil od fondů australské skupiny Macquarie londýnský fond Cordiant Digital Infrastructure. Firmy to uvedly v úterý v tiskové zprávě.
Fond Cordiant zaměřený na digitální infrastrukturu investuje do datových center, sítí optických kabelů a do mobilních vysílačů v Severní Americe, ve Velké Británii a Evropě. V polovině února vstoupil na londýnskou burzu a získal tak 370 milionů liber (11 miliard korun). V tiskovém prohlášení firma uvedla, že právě tyto peníze využije na nákup Radiokomunikací a také na nákupy v Norsku, na kterých se už předběžně dohodla. V Norsku půjde o optickou datovou síť a pozemky pro případnou výstavbu datových center. Cena jednotlivých transakcí nebyla zveřejněna, ale v úhrnu fond za nová aktiva zaplatí 451 milionů liber (zhruba 13,5 miliardy korun).
Podle analytiků oslovených ČTK lze ale čekat celkovou cenu transakce mezi fondy Macquarie Asset Management a Cordiant Digital Infrastructure mezi 20 a 30 miliardami korun.
V
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Žofie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner