Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad

19.03.2025 Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Turistů loni v Česku o polovinu ubylo

10.02.2021 V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně o téměř tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
Až do loňska návštěvnost ČR několik let nepřetržitě rostla. "Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let," uvedli statistici. Tuzemských hostů se loni ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Brexit na účtu: Jak se mění platby z Česka

01.02.2021 Odchodem z Evropské unie se Velká Británie stala z pohledu bank třetí zemí. A tak pro ni platí jiné podmínky v platebním styku než dosud. Zatímco platby napříč zeměmi Evropské unie jsou zpoplatněny stejně jako domácí transakce, u plateb do Británie nyní mohou banky požadovat vyšší poplatky. Většina zatím zdražovat nechce, některé už ale sazebníky mění. Prodražit se mohou i výběry z bankomatu.
"Ke změnám v platebním styku došlo. Od 1. ledna 2021 je Velká Británie z hlediska právních předpisů Evropské unie i České republiky státem mimo Evropský hospodářský prostor (EHP), a nově se tak neuplatní řada pravidel a výjimek, které doposud platily," potvrzuje tisková mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Největší dopad na klienty má podle ní to, že se na eurové platby do a z Velké Británie už nevztahuje regulace poplatků za přeshraniční transakce - poplatky nově nemusí být stejné jako za vnitrostátní transakci. Čili mohou být výrazně dražší. Nově musí plátce při převodu peněz mezi Českem a Británií zadávat jméno a adresu příjemce. U SEPA plateb nebo-li europlateb je pak nově možné vyžadovat kód BIC, což je kód banky v mezinárodním styku.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Počet padělaných eurobankovek loni klesl o 18 procent

25.01.2021 Padělání eurobankovek v době pandemie covidu-19 polevilo. Evropská centrální banka (ECB) v pátek oznámila, že počet falešných eurobankovek stažených z oběhu se v loňském roce snížil téměř o 18 procent zhruba na 460 000 kusů.
"V poměru k bankovkám v oběhu se jedná o historicky nízkou hodnotu," upozornila ECB v páteční zprávě. Nejčastěji se podle ECB i nadále padělaly bankovky s nominální hodnotou 20 a 50 eur, které tvořily zhruba dvě třetiny zadržených padělků. "Pravděpodobnost, že se uživateli dostane do rukou padělaná bankovka, je velmi malá, neboť v porovnání s více než 25 miliardami eurobankovek v oběhu zůstává počet padělků velmi nízký," napsala ECB. Předseda představenstva německé centrální banky Bundesbank Johannes Beermann uvedl, že k poklesu padělání v loňském roce přispěla pandemie covidu-19. "Souvisí to s tím, že domácnosti loni celkově omezily spotřebu a měly méně příležitostí k hotovostním platbám," dodal.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Kampaň na elektronické dálniční známky a upozornění na chyby

22.01.2021 Stát spustil informační kampaň propagující nové fungování dálničních poplatků po zahájení prodeje elektronických dálničních známek. Kampaň by zároveň měla eliminovat některé časté omyly motoristů při nákupu.
Chybu dosud udělala asi tři procenta z nich, nejčastěji jde o zadání špatné SPZ, řekl na tiskové konferenci ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Načasování kampaně cílí na konec platnosti ročních známek z loňska v závěru ledna. Od prosince loňského roku se prodalo asi 690 000 elektronických známek, meziročně zatím méně. Na konci ledna vyprší platnost loňských dálničních kuponů s roční platností. Definitivně tak skončí staré papírové viněty, které od letoška plně nahradily elektronické známky. Ceny známek se však letos nezměnily, roční známka stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. Zůstává také zvýhodnění pro ekologická auta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Bonifác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner