Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spojené státy podaly žalobu na Google
21.10.2020
Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na internetovou firmu Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, uvedla agentura Reuters. Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.
Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů. Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.
V
Lidé kvůli covid-19 skupují hlavně vitaminy
19.10.2020
S jarním příchodem koronaviru do Česka se lékárníci nestačili divit. Zákazníci na prodejnách ve velkém skupovali léky proti bolesti, aby se na možný průběh nemoci předzásobili. Na podzim je situace jiná - teď jdou na odbyt hlavně přípravky na posílení imunity. Prodeje některých vitaminů momentálně rostou rychleji než třeba u paracetamolu či ibuprofenu.
Vitaminy jsou teď žádanější než léky proti bolesti, potvrzuje za lékárny Benu Alžběta Poršová. "Výjimečné nárůsty také pozorujeme u přípravků na podporu imunity. I těch je ale v našich lékárnách i na e-shopu dostatek," ujišťuje. Podle zakladatele e-shopu Lékárna.cz Vladimíra Finsterleho se nákupy dezinfekcí, antibakteriálních gelů a volně prodejných léků na chřipku a bolest v září ustálily na určité hranici a už příliš nerostou.
"Jsem rád, že se zákazníci chovají racionálně při nakupování léčiv, nenakupují zbytečná množství. I když jsme jich na Lékárna.cz samozřejmě letos prodali oproti loňsku jednonásobně víc - ale rozumím té výjimečné situaci, ve které se letos dlouhodobě nacházíme," uvádí na webu firmy. "Značný zájem je setrvale o doplňky stravy na podporu imunity a vitaminy," dodává Finsterle.
V
Nevládní organizace vyzvaly k soucitu a dodržování opatření
16.10.2020
Nevládní organizace na pomoc potřebným vyzývají kvůli šíření koronavirové nákazy lidi v Česku k soucitu s ohroženými, pomoci blízkým a dodržování opatření. K výzvě, kterou má ČTK k dispozici, se připojily dvě desítky známých dobročinných společností, spolků či nadací. Mezi ně patří třeba Charita ČR, Člověk v tísni, Život 90, Lékaři bez hranic, Česká rada dětí a mládeže, Diakonie ČCE či Liga lidských práv.
A
Lidé v továrnách chtějí kvůli rouškám delší přestávky
09.10.2020
Zaměstnanci kolínské automobilky TPCA jsou ve sporu s vedením společnosti kvůli nošení roušek ve výrobě. Odboráři po firmě požadují, aby pracovníkům tuto povinnost nějak vynahradila, třeba zavedením dodatečných přestávek nebo lepším odvětráváním hal. "Rouška se i po krátkém nošení ušpiní. Čím víc je znečištěn okolní vzduch, tím rychleji se kontaminuje i rouška," říká šéf místní odborové organizace ASO Josef Stibůrek.
Pracovníci by proto podle něj měli mít nárok na několik kratších přestávek, během kterých by si roušky mohli vyměnit a na chvíli si odpočinout. Vedení automobilky ale na jeho výzvy ani po několika jednáních zatím neslyší. "Firma teď jede na 110 procent, každý den děláme přesčasy, takže vedení společnosti teď výrobu tlumit nechce," myslí si Stibůrek. Zástupci automobilky na dotazy HN do uzávěrky vydání neodpověděli.