Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad

19.03.2025 Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Test nákupních tašek

21.01.2019 Zkoumání životního cyklu třeba překvapivě prokázalo, že bavlněná taška má vyšší environmentální dopady než polyesterová. To platí i v případě, že je vyrobena z organické bavlny. Mohou za to škody vzniklé ve fázi pěstování bavlny. Jde třeba o emise do ovzduší, vyšší spotřebu vody nebo vliv na ozonovou vrstvu.
I papírová taška by se polyesterové kolegyni vyrovnala až ve chvíli, kdy by její papírová vlákna prošla sedmi cykly recyklace. To je však momentálně technologicky nemožné. Ještě horší dopad na životní prostředí pak mají plastové tašky, překvapí, že bez ohledu na to, zda skončí na skládce nebo dojde k jejich dalšímu využití. Z výsledků testů tak vyplývá, že nelze jednoznačně určit, která taška má nejhorší dopady na životní prostředí. Platí proto, že každou tašku se vyplatí použít vícekrát. Snížíte tak dopady na životní prostředí a omezíte i vznik odpadů. Jednorázovou tašku je třeba využít do roztrhání, tašky z polyesteru zase nezapomínat doma. Rozhodně každé vícenásobné použití tašky snižuje její dopady a omezuje vznik odpadů. Pokud si tedy už koupíte jednorázovou tašku, zkuste ji využít do roztrhání. A šikovné tašky z polyesteru nebo látky doma nezapomínejte a co nejméně ztrácejte.
(Zdroj: globe24.cz)

Češi si začali do obchodů nosit vlastní tašky

14.01.2019 Češi si do obchodů s potravinami začali opět častěji nosit vlastní tašky. Papírových tašek, které postupně nahrazují ty plastové, se prodává daleko méně než dříve igelitek. Obchodní řetězce stále hledají alternativu k mikrotenovým sáčkům na pečivo či zeleninu, třeba Makro místo nich zvažuje zavést plátěné sáčky.
Diskonty Lidl zrušily prodej plastových tašek na jedno použití v březnu 2017. " Po zrušení prodeje igelitových tašek se alternativních variant prodává daleko méně než tašek igelitových v předcházejících letech, což považujeme za pozitivní trend. Nejžádanější je papírová taška střední velikosti," uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Trend potvrzuje řetězec Tesco. "Podíl prodávaných tašek se postupem času stále snižuje a zákazníci si stále častěji nosí vlastní nákupní tašky k opakovatelnému použití," řekl mluvčí Václav Koukolíček.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Tvrdší tresty pro neukázněné řidiče, připravuje se revize bodového systému

09.01.2019 Policisté upozorňují na nárůst nehod na českých silnicích a ministerstvo dopravy zatím připravuje první velkou revizi bodového systému za třináct let jeho existence.
Řidičům by mohly nově stačit tři mírnější přestupky, aby přišli o řidičské oprávnění. Podle šéfa dopravní policie je to na místě, protože fenoménem českých silnic se stávají nepozorní řidiči. Platí za to například motorkáři, kterých meziročně zemřelo téměř o polovinu víc. "Cílem ministerstva dopravy je bodový systém radikálně zjednodušit a nastavit tak, aby bylo jasně dané, kdo co dostane za jaký přestupek. Místo nynějších pěti kategorií bodů budou jen dvě kategorie - šest a čtyři body," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Za nejmírnější přestupky, které jsou dnes ohodnoceny dvěma či třemi body, tak mají hříšníci nově dostat body čtyři. Jako první o tom informovala Česká televize.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Cena bitcoinu se opět snížila

13.12.2018 Dostala se pod 3370 dolarů, v přepočtu 76 745 korun. Pokračoval tak trend z prvního obchodního dne tohoto měsíce, kdy nejznámější kryptoměna světa ztratila během 24 hodin osm procent. Prosinec je tak pro kryptoměny stejně nepříznivý jako celý letošní rok.
Podobně v uplynulých 24 hodinách oslabily i druhá a třetí největší kryptoměna co do objemu tržní hodnoty. XRP (ripple) na kryptoměnové burze Coindesk odepsal 10,6 procenta a ether 15,9 procenta. Celkově letos trh s kryptoměnami v porovnání s vrcholem z ledna ztratil podle údajů portálu CoinMarketCap.com 87,09 procenta. Jednodenní obchody se od té doby snížily o 61,65 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Monika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner