Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pro silnější střední zemědělce. Ministr přemýšlí o změně platby na první hektary
02.02.2024
Nejvíce znevýhodněnou skupinou mezi zemědělci jsou po novém nastavením dotací střední podniky, domnívá se na základě analýzy prvního roku fungování nových dotací ministr zemědělství Marek Výborný. Po roce proto předložil na koaliční jednání dotaz, jak jim více pomoci.
Jednou z myšlenek je, že takzvaná redistribuční platba, tedy platba na první hektary, z níž loni získali farmáři na každý z prvních 150 hektarů zhruba 3,5 tisíce korun, by se měla rozmělnit na větší plochu.
Peníze by mohly být až na prvních 500 hektarů, pokud by měl podnik dostatečnou živočišnou výrobu. Celková suma peněz by ale zůstala stejná, takže nejmenší zemědělci by tak nejspíš získali peněz méně.
Redistribuční platba byla v posledních dvou letech nejspornějším bodem mezi velkými a malými zemědělskými podniky. Stala se prakticky symbolem nové zemědělské politiky, kterou narychlo po svém nástupu předělala vládní pětikoalice. Velké podniky sdružené v Agrární komoře nebo v Zemědělském svazu uspořádaly kvůli tomu několik protestů.
Komora v závěru minulého týdne na zasedání ve Větrném Jeníkově rozhodovala o dalších protestech, na základě snahy ministra Výborného o změny v nastavení dotací zatím další protesty odložila. Spíš je bude koordinovat s kolegy napříč Evropskou unií...
B
Z obnovitelných zdrojů bude brzy pocházet třetina elektřiny, věří komora
31.01.2024
Více než pětina celkové spotřeby energie by v letošním roce už mohla pocházet z obnovitelných zdrojů, odhadují odborníci. Klíčem k dalšímu rozmachu solárních či větrných elektráren má podle nich být jednodušší povolovací řízení. Zásadní roli by v něm měl sehrát Dopravní a energetický stavební úřad, který začal fungovat od prvního ledna. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie ČR byl rok 2023 co do rozvoje většiny zdrojů úspěšný.
Zájem českých domácností, obcí i firem o obnovitelné energie rostl i v loňském roce. Hitem se staly fotovoltaiky, tepelná čerpadla a solární kolektory v bytových domech. Energetici například připojili do sítě pět nových větrných elektráren, což se stalo poprvé od roku 2019. Loni také v Česku vznikla první výrobna zeleného vodíku, konkrétně v Napajedlích. V tuzemsku je momentálně celkem sedm zařízení na výrobu biometanu...
B
Soud poslal do likvidace China Evergrande, nejzadluženějšího developera světa
30.01.2024
Soud v Hongkongu dnes poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky v objemu 328 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč) nejzadluženější developerskou firmou na světě. Agentura Reuters uvedla, že rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy.
Evergrande se stala nejvýznamnějším symbolem krize na čínském trhu s nemovitostmi, která vedla ke zpomalení hospodářského růstu a k mnoha bankrotům.
Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že firma ani více než dva roky po vyhlášení platební neschopnosti a několika soudních jednáních nedokázala nabídnout konkrétní plán restrukturalizace. Obchodování s akciemi firmy China Evergrande a jejích dceřiných společností China Evergrande New Energy Vehicle Group a Evergrande Property Services bylo po vyhlášení verdiktu pozastaveno.
Rozhodnutí připravuje podmínky k zahájení procesu, který bude podle očekávání zdlouhavý a komplikovaný s možnými politickými aspekty vzhledem k tomu, že je do něj zapojena řada úřadů. Globální investoři se také budou soustředit na to, jak budou čínské úřady přistupovat k zahraničním věřitelům v případě úpadku...
B
ČNB loni téměř ztrojnásobila objem zlata v rezervách
11.01.2024
Česká národní banka v loňském roce téměř ztrojnásobila objem zlata, které drží ve svých rezervách. Ke konci loňského roku dosahovaly 986 000 troyských uncí, což odpovídá 30,67 tuny. Hodnota zlata v rezervách byla 45,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o struktuře devizových rezerv, které centrální banka zveřejnila.
Ke konci roku 2022 měla centrální banka v bilanci 385 000 troyských uncí zlata, tedy zhruba 11,97 tuny. Jeho hodnota byla 15,7 miliardy korun. ČNB nakupovala zlato po celý loňský rok, její aktivita v tomto směru ale vzrostla od druhého čtvrtletí. Zatímco za první kvartál nakoupila zhruba 1,5 tuny zlata, za druhý to bylo 6,1 tuny, za třetí 5,5 tuny a za čtvrtý 5,6 tuny. Centrální banka začala zlato ve větší míře nakupovat loni. Předtím objem zlatých rezerv mírně kolísal, ale dlouhodobě se držel v rozmezí mezi osmi a 12 tunami. Guvernér ČNB Aleš Michl v minulosti opakovaně uvedl, že by se zlatá rezerva centrální banky měla postupně zvýšit ke 100 tunám zlata. Podle něj by takový objem zlata zlepšil diverzifikaci portfolia rezerv a zároveň by zvýšil jejich výnos. Podle Michla by také ČNB vybudovala pro příští generace zlatý poklad. Většina zlata, které ČNB nakupuje, se fyzicky nenachází v jejích budovách. Člen bankovní rady Jan Kubíček v minulosti upozornil, že nakoupené zlato je zpravidla uloženo v zahraničních bankách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)