Ministerstvo zdravotnictví ruší zbytečnou byrokracii
17.03.2025
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje v realizaci kroků ke snížení administrativní zátěže a byrokracie, které usnadní život nejen podnikatelům a zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Unií zaměstnavatelských svazů ČR byla připravena a přijata řada opatření, která přispívají k efektivnějšímu fungování zdravotního systému a podpoře podnikatelského prostředí.
Nová opatření významně zjednoduší administrativu a sníží náklady, například i zrušením potravinářských průkazů a povinných pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce. Dále podporují prevenci zdraví na pracovištích, digitalizaci hlášení infekčních onemocnění či usnadnění domácí výroby potravin. Chystaná opatření rovněž počítají s elektronizací hlášení dětských táborů či se zjednodušením stavebních požadavků pro školy. „Snižování administrativní zátěže občanů, zdravotníků i firem je pro nás dlouhodobou prioritou. Přijatá opatření nejen usnadní život podnikatelům a zaměstnavatelům, ale také uleví lékařům a občanům, kteří se tak mohou soustředit na důležitější věci než nadměrnou byrokracii. Minulý týden Sněmovnou schválené zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce 1. kategorie představuje další krok ke zjednodušení pravidel pro zaměstnavatele i zaměstnance. Věřím, že tato změna přispěje k větší efektivitě a pružnosti na trhu práce,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Doplnil, že v případě schválení Senátem a prezidentem bude změna platná od 1. července 2025.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Každá druhá firma v pandemii modernizovala nebo automatizovala
24.05.2021
Téměř polovina českých firem a podnikatelů v loňském roce během pandemie modernizovala stroje a techniku nebo investovala do automatizace či robotizace. Firmy také využívaly dočasná omezení provozu na dlouho odkládané rekonstrukce a údržbu, vyplývá z průzkumu ČSOB, jehož se od března do dubna zúčastnilo přes 400 respondentů.
"Výsledky svědčí o tom, že firmy v pandemii rozhodně nezahálely. Nejčastější aktivitou byla modernizace strojového parku a vybavení, což se týkalo takřka dvou třetin firem s obratem nad 40 milionů korun. Podle sesbíraných dat se téměř pětina respondentů pustila do digitalizace a potvrdila tak covidový trend akcelerace inovací a technologických změn, z čehož bude těžit celá česká ekonomika," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop. Čtvrtina podniků se loni podle průzkumu věnovala inovacím produktů a služeb. Každý pátý podnik se zaměřil na digitalizaci a každá sedmá firma na snižování ekologické zátěže. Mezi nejčastější příklady rekonstrukčních činností patřily opravy střech, počítačová údržba a přestavba nemovitosti nebo skladu.
S
Loajalita k firmě se v Česku nevyplácí
10.05.2021
Je dobré vědět, kolik berou kolegové? Odborníci se shodují na tom, že odkryté mzdy přinášejí do podniku klid, domněnky totiž kazí náladu i kolegialitu. V Česku je však transparentnost odměňování zatím tabu, v mnohých firmách sdělování výše mzdy dokonce zakazuje pracovní smlouva. To by ale do dvou let měla změnit nová evropská legislativa, upozorňuje týdeník Ekonom.
Zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech, sdělovat zaměstnancům informace o odměnách kolegů nebo přiznat velikost rozdílu v ohodnocení mužů a žen. To jsou povinnosti, které budou přibližně do dvou let součástí legislativy všech států Evropské unie. Budou je mít všechny podniky nad 250 zaměstnanců. Zavádí je v březnu schválená směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, kterou nyní jednotlivé státy zapracovávají do svých národních právních předpisů.
V
Ženy v ČR vlastní či spoluvlastní asi třetinu českých společností
06.05.2021
Zbylé dvě třetiny jsou ve výlučném vlastnictví mužů. Z 461.000 firem, u kterých je vlastníkem fyzická osoba, jich 313.000 patří mužům, 80.000 ženám a 68.000 je v jejich společném vlastnictví. Podíl firem ve vlastnictví žen se v posledních letech mírně zvýšil. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
S
České Radiokomunikace mění po deseti letech vlastníka
05.05.2021
Největší tuzemský provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů České Radiokomunikace (ČRa) mění po deseti letech vlastníka. Vysílací firmu koupil od fondů australské skupiny Macquarie londýnský fond Cordiant Digital Infrastructure. Firmy to uvedly v úterý v tiskové zprávě.
Fond Cordiant zaměřený na digitální infrastrukturu investuje do datových center, sítí optických kabelů a do mobilních vysílačů v Severní Americe, ve Velké Británii a Evropě. V polovině února vstoupil na londýnskou burzu a získal tak 370 milionů liber (11 miliard korun). V tiskovém prohlášení firma uvedla, že právě tyto peníze využije na nákup Radiokomunikací a také na nákupy v Norsku, na kterých se už předběžně dohodla. V Norsku půjde o optickou datovou síť a pozemky pro případnou výstavbu datových center. Cena jednotlivých transakcí nebyla zveřejněna, ale v úhrnu fond za nová aktiva zaplatí 451 milionů liber (zhruba 13,5 miliardy korun).
Podle analytiků oslovených ČTK lze ale čekat celkovou cenu transakce mezi fondy Macquarie Asset Management a Cordiant Digital Infrastructure mezi 20 a 30 miliardami korun.
V