Ministerstvo zdravotnictví ruší zbytečnou byrokracii
17.03.2025
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje v realizaci kroků ke snížení administrativní zátěže a byrokracie, které usnadní život nejen podnikatelům a zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Unií zaměstnavatelských svazů ČR byla připravena a přijata řada opatření, která přispívají k efektivnějšímu fungování zdravotního systému a podpoře podnikatelského prostředí.
Nová opatření významně zjednoduší administrativu a sníží náklady, například i zrušením potravinářských průkazů a povinných pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce. Dále podporují prevenci zdraví na pracovištích, digitalizaci hlášení infekčních onemocnění či usnadnění domácí výroby potravin. Chystaná opatření rovněž počítají s elektronizací hlášení dětských táborů či se zjednodušením stavebních požadavků pro školy. „Snižování administrativní zátěže občanů, zdravotníků i firem je pro nás dlouhodobou prioritou. Přijatá opatření nejen usnadní život podnikatelům a zaměstnavatelům, ale také uleví lékařům a občanům, kteří se tak mohou soustředit na důležitější věci než nadměrnou byrokracii. Minulý týden Sněmovnou schválené zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce 1. kategorie představuje další krok ke zjednodušení pravidel pro zaměstnavatele i zaměstnance. Věřím, že tato změna přispěje k větší efektivitě a pružnosti na trhu práce,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Doplnil, že v případě schválení Senátem a prezidentem bude změna platná od 1. července 2025.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Pojištění majetku se vyplatí nepodceňovat, pozor na faktor času
20.02.2024
Často toto téma odkládáme na neurčito a spoléháme se na to, že právě nám se nic nestane. Motivem k pojištění majetku bývá nešťastná událost v našem okolí, která nám připomene, že kritické situace se nevyhýbají nikomu. Je výhodnější být na takové situace připravený předem. Aby pojištění majetku fungovalo správně a bylo k užitku, je však potřeba vědět, jak přesně funguje a na co si dát pozor.
Pojištění majetku kryje rizika, u kterých dochází ke škodám na majetku, přímé věcné škody nebo finanční újmy.
„U všech typů pojištění je klíčové nastavit vhodnou pojistnou částku tak, aby odpovídala reálné ceně majetku. Při pojištění majetku na vyšší hodnotu totiž budete zbytečně platit víc, než je nutné. A pokud dojde k pojistné události, dostanete maximálně tolik, kolik činí skutečná škoda. Při pojištění majetku na menší hodnotu by vám pojišťovna zaplatila menší částku, než jaká byla škoda. Riziko podpojištění se často podceňuje, nebo o něm majitelé ani nevědí,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz a dodává: „Proto je nezbytné získat kvalifikovaný odhad aktuální ceny majetku, který chcete pojistit. Pojišťovny zpravidla tolerují lehkou odchylku kolem 5-10 %, takže není nutné ji stanovit zcela přesně.“
Pozor na faktor času, místo šesti milionů můžete dostat jenom milion a půl. Faktor času a jeho zohlednění tedy při pojištění majetku hraje důležitou roli. Proto je vhodné sjednané smlouvy pravidelně kontrolovat a průběžně je aktualizovat tak, aby pro vás byly i nadále výhodné.
S
Elektromobilky jsou černé díry na peníze. Volvo přestane financovat Polestar
02.02.2024
Švédská automobilka Volvo Cars přestane financovat svůj dceřiný podnik Polestar Automotive specializovaný na elektrické vozy. S odvoláním na oznámení firmy o tom informoval server CNBC. Značky specializované na bateriové vozy se totiž ukazují být především žrouty peněz svých investorů.
Skupina oznámila, že možná předá řízení churavějící značky luxusních elektromobilů Polestar většinovému akcionáři Volvo Cars, kterým je čínská společnost Geely Holding. Akcie Volvo Cars v reakci zpevnily o více než 20 procent.
Je to v krátké době další případ, kdy významný výrobce přehodnocuje strategii v elekromobilitě. Francouzská automobilka Renault před několika dny oznámila, že ruší plán na uvedení své divize Ampere, specializované na vývoj softwaru a elektrických pohonů, na akciovou burzu. Podle firmy nyní pro tento krok, který avizovala před více než rokem, nejsou vhodné tržní podmínky...
B
Pro silnější střední zemědělce. Ministr přemýšlí o změně platby na první hektary
02.02.2024
Nejvíce znevýhodněnou skupinou mezi zemědělci jsou po novém nastavením dotací střední podniky, domnívá se na základě analýzy prvního roku fungování nových dotací ministr zemědělství Marek Výborný. Po roce proto předložil na koaliční jednání dotaz, jak jim více pomoci.
Jednou z myšlenek je, že takzvaná redistribuční platba, tedy platba na první hektary, z níž loni získali farmáři na každý z prvních 150 hektarů zhruba 3,5 tisíce korun, by se měla rozmělnit na větší plochu.
Peníze by mohly být až na prvních 500 hektarů, pokud by měl podnik dostatečnou živočišnou výrobu. Celková suma peněz by ale zůstala stejná, takže nejmenší zemědělci by tak nejspíš získali peněz méně.
Redistribuční platba byla v posledních dvou letech nejspornějším bodem mezi velkými a malými zemědělskými podniky. Stala se prakticky symbolem nové zemědělské politiky, kterou narychlo po svém nástupu předělala vládní pětikoalice. Velké podniky sdružené v Agrární komoře nebo v Zemědělském svazu uspořádaly kvůli tomu několik protestů.
Komora v závěru minulého týdne na zasedání ve Větrném Jeníkově rozhodovala o dalších protestech, na základě snahy ministra Výborného o změny v nastavení dotací zatím další protesty odložila. Spíš je bude koordinovat s kolegy napříč Evropskou unií...
B
Z obnovitelných zdrojů bude brzy pocházet třetina elektřiny, věří komora
31.01.2024
Více než pětina celkové spotřeby energie by v letošním roce už mohla pocházet z obnovitelných zdrojů, odhadují odborníci. Klíčem k dalšímu rozmachu solárních či větrných elektráren má podle nich být jednodušší povolovací řízení. Zásadní roli by v něm měl sehrát Dopravní a energetický stavební úřad, který začal fungovat od prvního ledna. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie ČR byl rok 2023 co do rozvoje většiny zdrojů úspěšný.
Zájem českých domácností, obcí i firem o obnovitelné energie rostl i v loňském roce. Hitem se staly fotovoltaiky, tepelná čerpadla a solární kolektory v bytových domech. Energetici například připojili do sítě pět nových větrných elektráren, což se stalo poprvé od roku 2019. Loni také v Česku vznikla první výrobna zeleného vodíku, konkrétně v Napajedlích. V tuzemsku je momentálně celkem sedm zařízení na výrobu biometanu...
B