Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)

Daň z nemovitosti 2025 – nová pravidla

15.01.2025 Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.
V roce 2024 došlo ke zvýšení základního koeficientu daně z nemovitosti o 80 %, což mělo za následek růst daňové povinnosti. Některé obce tuto změnu ještě navýšily úpravou svého místního koeficientu, který může obce stanovovat v rozmezí od 0,5 do 5. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obcí, což jim umožňuje přizpůsobit si výnosy podle vlastních potřeb.
Od roku 2025 se pravidla pro stanovení místních koeficientů mění. Nové rozmezí koeficientů dává obcím širší možnosti – mohou koeficient snížit až na 0,5, čímž by mohly částečně zmírnit dopady předchozích navýšení. Ruší se také koeficient 1,5, který dosud platil pro rekreační objekty, garáže a nemovitosti využívané k podnikání. Některé obce plánují využít těchto změn k úpravě koeficientů směrem dolů, což by mohlo vést k nižším daňovým povinnostem pro jejich obyvatele.
Daňové přiznání se podává na aktuální zdaňovací období, tedy do 31. ledna roku, na který se vztahuje. V případě nepodání hrozí pokuta ve výši 0,05 % z vypočítané daně za každý den prodlení, přičemž sankce se začne počítat až šestý pracovní den po tomto datu. Pokud pokuta nepřekročí částku 1000 Kč, nevyměřuje se.
Změny se dotkly i pravidel pro vykazování garáží a obytných místností určených k pronájmu turistům. Tyto úpravy v minulém roce zvýšily počet poplatníků, kteří museli daňové přiznání podat.
Daňová povinnost se každoročně mění na základě úprav zákona, cen půdy, místních koeficientů či jiných vlivů. Je proto důležité sledovat novinky a v případě změn nemovitosti včas podat daňové přiznání, aby se předešlo sankcím.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Oprava odpočtu daně po novelizaci zákona o DPH

24.01.2018 Má-li oprava základu daně a výše daně podle § 42 zákona o DPH za následek snížení uplatněného odpočtu daně, je podle § 74 odst. 1 zákona o DPH plátce, pro něhož se uskutečnilo plnění, povinen provést opravu odpočtu daně. Podle novelizovaného znění tohoto odstavce vzniká plátci tato povinnost v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém se dozvěděl nebo dozvědět měl nebo mohl o okolnostech rozhodných pro vznik povinnosti ji provést.
Novelou zákona o DPH bylo s účinností od 1. 7. 2017 také doplněno, že tato povinnost neplatí, pokud plátce provede opravu odpočtu podle nového § 74 odst. 2 zákona o DPH, jak je vysvětleno v dalším textu. Opravu odpočtu daně plátce prokazuje opravným daňovým dokladem nebo jiným dokladem souvisejícím s opravou, popř. jiným způsobem. Plátce je podle § 42 odst. 1 zákona o DPH povinen provést opravu výše daně nesporně při zrušení nebo vrácení celého nebo části zdanitelného plnění. Pokud plátce daně provede takovou opravu základu daně a výše daně, kterou snižuje dříve přiznaný základ daně a daň vůči odběrateli, který je také plátcem, je tento odběratel povinen provést opravu odpočtu daně podle § 74 odst. 1zákona o DPH. Pokud odběratel např. zjistí, že zboží je vadné a proběhne reklamační řízení, při němž bude podepsán reklamační protokol, měl by být za den zjištění skutečností rozhodných pro provedení opravy chápán den podpisu tohoto reklamačního protokolu.

Novela zvyšující daňový odpočet darů

22.01.2018 S účinností od 1. září 2017 novela zákona přinesla pouhé dva změnové body týkající se nezdanitelné části základu daně z příjmů FO za jimi poskytnuté dary, respektive obecně bezúplatná plnění podle § 15 odst. 1 ZDP. Jelikož k nabytí účinnosti došlo v průběhu zdaňovacího období daně z příjmů FO – kterým je kalendářní rok – je náběh použitelnosti změn upřesněn v přechodném ustanovení.
Novela se použije poprvé již pro zdaňovací období kalendářního roku 2017, a to bez ohledu na to, jestli k poskytnutí bezúplatného plnění – kterého se Novela týká – došlo před její účinností (1. září 2017) nebo později. Přičemž jako nezdanitelnou část základu daně z příjmů fyzických osob při výpočtu daně za rok 2017 samozřejmě ale lze uplatnit pouze plnění, resp. dary poskytnuté v roce 2017. Dřívější „dary“ – např. z roku 2016 – nelze daňově uplatnit v roce 2017, a to ani z části nevyužité z důvodu nízkého základu daně. Obě novinky se týkají odpočtu darů na zdravotnické účely. V prvním případě byla zvýšena daňová hodnota jednoho odběru krve či jejich složek – bez finanční náhrady, kromě cestovného – z 2 000 Kč na 3 000 Kč. Jedním odběrem krve a jejich složek (např. plasmy, krevních destiček, kostní dřeně) se rozumí jejich odběr provedený v jednom dni, a to i při odběru více složek krve. Ve druhém případě přibyla nově možnost uplatnit daňový odpočet také za odběr krvetvorných buněk, jejichž jeden odběr se daňově oceňuje částkou 20 000 Kč.

Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů

22.01.2018 Podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP jsou od daně osvobozeny příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč; osvobození se počínaje rokem 2018 nevztahuje na příjmy z kapitálového majetku a na příjmy z úplatného převodu cenných papírů nebo z podílů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu, které jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti; jedná-li se o kmenový list, činí doba 5 let.
Počínaje r. 2018 je ustanovení § 4 odst. 1 písm. w) zákona doplněno v tom smyslu, že dané osvobození se nevztahuje na příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu, které jsou součástí obchodního majetku poplatníka nebo které jsou příjmy z kapitálového majetku. Limit 100 000 Kč bude aplikován tak, že z celkového úhrnu příjmů z úplatného převodu všech cenných papírů budou vyloučeny příjmy z prodeje cenných papírů, které jsou zahrnuty do obchodního majetku, a příjmy z kapitálového majetku. Pokud příjmy z úplatného převodu zbývajících cenných papírů nepřesáhnou limit 100 000 Kč, budou od daně z příjmů osvobozeny. Jde o obdobné ustanovení jako v § 4 odst. 1 písm. x) zákona.

Daňové zvýhodnění formou daňového bonusu

18.01.2018 Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost vypočtená za příslušné zdaňovací období, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 60 300 Kč ročně. Výše daňového bonusu se od r. 2012 neměnila. Daňový bonus vyplacený poplatníkovi je omezen částkou 60 300 Kč ročně. Slevu na dani zákon neomezuje.
Počínaje r. 2018 § 35c odst. 4 zákona stanoví, že daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Zákon zpřísnil podmínky pro vyplácení daňového bonusu, příjmy z nájmu a kapitálového majetku se již nebudou započítávat do limitu příjmů, který je nutno pro získání bonusu splnit. Daňový bonus na vyživované děti se nově poskytne pouze těm poplatníkům, kteří dosahují „aktivních příjmů“, tzn. příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné činnosti.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Ivo
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner